fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Samorząd nie odpuści: Trwają rozmowy z rządem ws. KPO

PAP/Rafał Guz
Jacek Nizinkiewicz
Michał Kolanko
Trwają rozmowy rządu i władz lokalnych w sprawie KPO. Powołano specjalny zespół roboczy.

Rząd i samorządowcy dyskutują o tym, w jaki sposób wydać unijne miliardy z Krajowego Planu Odbudowy. W środę odbyło się spotkanie grupy roboczej samorządowców z rządem w tej sprawie. Stawka jest wysoka, bo dotyczy niemal 270 mld złotych – a pierwsze transze środków mają trafić do Polski już w tym roku. Szefami zespołu są wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki (PO).

Spotkanie – jak wynika z naszych rozmów – przebiegło w konstruktywnej atmosferze, chociaż pozostaje kilka kluczowych punktów do przedyskutowania. – Nie zamierzamy dać się oszukać – deklarują samorządowcy. Mają swoje postulaty w trzech głównych sferach. – Chcemy większego udziału dotacji przydzielonych dla samorządów niż pożyczek, udziału samorządów w rozdysponowaniu pieniędzy i podmiotowości komitetu monitorującego – mówi nam prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (PSL).

Wysłany do Brukseli w poniedziałek Krajowy Plan Odbudowy zawiera bowiem zapisy dotyczące m.in. specjalnego komitetu monitorującego jego wdrożenie. Do niego mają trafić m.in. przedstawiciele organizacji związkowych, pracodawców, samorządów, NGO-sów. Teraz pozostaje jednak wypracowanie jego kształtu. – Pierwszym postulatem jest komitet monitorujący, w którym samorządy mają być reprezentowane w 30 proc. – mówi „Rzeczpospolitej" prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezes stowarzyszenia Samorządy dla Polski.

Trzeci punkt – jak informuje Karnowski – to uzgodnienie, że za część samorządową wdrożenia KPO będą odpowiadać marszałkowie województw. – Te rozmowy trwają od lutego. Cieszę się, że w wielu sprawach udało się już porozumieć. Ministerstwo Funduszy w najbliższych dniach będzie analizować kolejne propozycje, które padły na dzisiejszym spotkaniu – mówi nam Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA.

Kiedy komitet powstanie? Jak już wcześniej zwracali uwagę nasi rozmówcy znający sprawę, powinien zacząć działać z chwilą pierwszych transferów finansowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy, co może stać się na przełomie lipca i sierpnia. Spełnienie tego harmonogramu jest uzależnione między innymi od tego, jak proces ratyfikacji Funduszu Odbudowy przebiegnie w innych krajach UE. Do tego czasu parlament ma też przyjąć specjalną ustawę wdrożeniową KPO, która będzie zawierała wszystkie szczegóły jego realizacji, w tym procedury działania komitetu monitorującego.

Wzorem dla jego funkcjonowania mają być podobne komitety z istniejących już programów unijnych. W środę strona rządowa i samorządowa wydała wspólny komunikat podsumowujący spotkanie. „Przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządowych podziękowali stronie rządowej za dotychczasowe współdziałanie w pracach nad Krajowym Planem Odbudowy" – czytamy w nim. Kolejne rozmowy planowane są na 12 maja.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA