fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Księgowy nowym ministrem zdrowia Cypru

Prezydent Cypru Nicos Anastasiades
PAP/EPA
Prezydent Cypru Nicos Anastasiades dokonał zmian w rządzie. Na czele Ministerstwa Zdrowia stanie księgowy, resortem sprawiedliwości pokieruje prawniczka.

Dotychczasowy minister zdrowia Cypru Constantinos Ioannou sygnalizował chęć odejścia ze stanowiska. Polityk odpowiadał za walkę z koronawirusem SARS-CoV-2 - zarządził m.in. wczesne wprowadzanie ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej (tzw. lockdownu) oraz szeroko zakrojoną akcję testowania.

Nowym szefem resortu zdrowia został Michalis Hadjipantelas, księgowy.

Do zmiany doszło także na czele resortu sprawiedliwości. Kierująca tym ministerstwem Emily Yiolitis przesłała prezydentowi swoją rezygnację. W liście napisała, że prezydent zarzucił jej splamienie swego wizerunku. Nowym ministrem sprawiedliwości została Stefi Drakou, prawniczka z doświadczeniem z branży ubezpieczeniowej.

Nowym rzecznikiem rządu został doradca finansowy Marios Pelekanos, który w majowych wyborach parlamentarnych kandydował z ramienia konserwatystów, nie uzyskując mandatu w 56-osobowej izbie.

Nicos Anastasiades, którego druga pięcioletnia kadencja kończy się na początku 2023 r., w ubiegłym tygodniu odbył serię spotkań z przedstawicielami siedmiu partii politycznych z nowo wybranego parlamentu. Prezydent miał nadzieję na utworzenie "szeroko akceptowanego" rządu.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA