fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Senat popiera Bodnara. Senatorowie PiS wychodzą

Twitter/Marcin Bosacki
Mimo próby bojkotu i zerwania kworum przez PiS Senat RP przyjął uchwałę wyrażającą uznanie dla Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara - poinformował w mediach społecznościowych przewodniczący senackiego klubu KO Marcin Bosacki.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przedstawił dziś w Senacie doroczną informację na temat działania ROP w 2020 roku.

Zanim rozpoczął swoje wystąpienie, większość senatorów Prawa i Sprawiedliwości opuściła salę obrad.

Wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk wyjaśnił, że chcieli w ten sposób pokazać swój stosunek do "bardzo upolitycznionej kadencji".

- Ale też do tego, jak zachowywał się w Senacie, oceniając nasze działania jako niekonstytucyjne, przekraczając swoje kompetencje - mówił Pęk.

Bodnar podczas wystąpienia zwrócił się do pozostałych na sali senatorów opozycji i niezależnych. Powiedział, że być może zbliża się moment, że kończy się niezależność urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich, a jego następca dołączy do obozu władzy, pozbawiając obywateli "elementarnej ochrony".

- Głęboko wierzę, że dadzą państwo radę obronić niezależność konstytucyjnej roli Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział Bodnar.

Ostatecznie Senat przyjął uchwałę wyrażającą uznanie dla Adama Bodnara, jednocześnie stanowczo protestując przeciwko próbom odsunięcia go od pełnienia obowiązków przed wyborem następcy.

"Senat RP zapewnia współobywateli, że przy wyborze następcy Adama Bodnara zgodzi się jedynie na kandydata gwarantującego pełnienie urzędu w interesie obywateli, a nie partii rządzącej".

Uchwałę przyjęto stosunkiem głosów 51 do 2. Przeciwko zagłosowali senatorowie PiS Wiesław Dobkowski i Tadeusz Kopeć.

Jutro Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłebskiej zdecyduje, czy kontynuowanie pracy przez rzecznika Praw Obywatelskich mimo wygaśnięcia jego kadencji we wrześniu jest zgodne z konstytucją.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA