fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Tajwan chce rakiet, które mogą razić cele na terytorium Chin

Rakieta AGM 158
U.S. Air Force, Public domain, via Wikimedia Commons
Tajwan chce pozyskać rakiety manewrujące dalekiego zasięgu powietrze-ziemia, by móc, w przypadku wojny z Chinami, atakować cele na terytorium Chin - informuje Reuters.

Tajwan rozwija własne rakiety długiego zasięgu pozwalające na przeprowadzanie kontrataku i atakowanie celów na terytorium Chin w przypadku wojny - pisze Reuters dodając, że jednocześnie władze w Tajpej chcą pozyskać tego typu rakiety z USA.

Lee Shih-chiang, kierujący w resorcie obrony Tajwanu departamentem planowania strategicznego, pytany na forum parlamentu jakie systemy uzbrojenia chce pozyskać w USA Tajwan, wskazał rakiety AGM-158.

- Wciąż jesteśmy na etapie procesu zamawiania ich (z USA) - podkreślił Lee.

Rakiety AGM-158 JASSM mają zasięg do niemal 1 000 km. Można w nie uzbroić myśliwce - w tym m.in. myśliwce F-16, którymi dysponuje Tajwan.

Według producenta rakiet, koncernu Lockheed Martin, rakiety AGM-158 JASSm są przeznaczone do niszczenia "dobrze bronionych celów o dużej wartości". Można je odpalić z odległości, która powinna chronić samolot wystrzeliwujący rakietę przed atakiem ze strony obrony przeciwlotniczej.

Siły zbrojne Tajwanu, wobec rosnącej presji militarnej Pekinu na Tajpej, są obecnie modernizowane.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję. Pekin nigdy nie wyrzekł się prawa do użycia siły w celu odzyskania kontroli nad wyspą.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA