fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Roman Giertych pisze, że są podstawy do delegalizacji PiS

Roman Giertych
tv.rp.pl
"Już dzisiaj powinniśmy przygotowywać zarzuty i akty oskarżenia wobec osób, które odpowiadają za nielegalne działania PiS" - pisze na swoim profilu na Facebooku były wicepremier Roman Giertych.

Giertych apeluje do "prawników i stowarzyszeń posiadających wiedzę o podszywaniu się pod sędziów, o wydawaniu wyroków przez osoby nieuprawnione, o stawianiu zarzutów politycznych, o przekraczaniu uprawnień przez poszczególnych funkcjonariuszy Policji, CBA, prokuratury i innych służb o zgłaszanie takich informacji do mnie".

Zdaniem byłego wicepremiera zgłaszać powinny się również "osoby na świadków przed przyszłą Komisją Śledczą". "Chciałbym w ciągu najbliższego pół roku przygotować wszystko tak, aby Komisja Śledcza mogła zacząć działać natychmiast po wyborach i aby były przygotowane najważniejsze sprawy pod kątem prawnym".

Jak dodaje wówczas "założony termin rozliczenia w ciągu 6 miesięcy będzie możliwy".

Giertych pisze też o przesłankach do delegalizacji PiS.

"Zgodnie z art. 13 Konstytucji RP w Polsce zakazane jest istnienie partii politycznych 'odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu'. Jest oczywiste, że program PiS głoszony i wcielany w życie nawiązuje do takich totalitarnych praktyk, gdyż zakłada podporządkowanie sądów woli partii politycznej. Podporządkowanie sądów politykom, to istota każdego totalitaryzmu (zarówno komunistycznego jak i faszystowskiego oraz nazistowskiego). Tym co różni w sposób zasadniczy ustrój totalitarny od demokratycznego jest podejście do kwestii niezależności sądów i sędziów. Tak więc PiS głosząc i wprowadzając w praktyce przejęcie kontroli politycznej nad sądami realizuje program totalitarny" - przekonuje Giertych.

"Prześladowania sędziów za orzeczenia, straszenie przed wydaniem orzeczeń, stworzenie osobnej izby w SN do dyscyplinowania sędziów nieposłusznych, blokowanie awansu dla sędziów niepokornych, to oczywiste przykłady wprowadzania ustroju totalitarnego" - dodaje.

Giertych wyraża nadzieję, że majątek PiS "zostanie przeznaczony na rodziny ofiar COVID-19".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA