fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wybory parlamentarne na Litwie. Trwa liczenie głosów

AFP
Niepełne wyniki niedzielnych wyborów do parlamentu Litwy mówią, że najwyższe poparcie zdobył opozycyjny Związek Ojczyzny. Frekwencja wyniosła 47,2 proc. i była niższa niż cztery lata temu.

O godz. 19:00 czasu polskiego zamknięte zostały lokale wyborcze na Litwie. Litwini wybierali 141 członków jednoizbowego parlamentu.

W wyborach do parlamentu na Litwie obowiązuje ordynacja mieszana. 70 deputowanych wybieranych jest z list partyjnych, 71 - z okręgów jednomandatowych. Jeśli w okręgu nikt nie przekroczy progu 50 proc. głosów, 25 października odbędzie się druga tura, w której zmierzą się dwaj kandydaci, którzy otrzymali najwyższe poparcie.

Dopóki nie są znane wyniki z okręgów jednomandatowych, nie można przewiedzieć ostatecznego rozstrzygnięcia. Jak pisała "Rzeczpospolita", cztery lata temu Związek Ojczyzny po pierwszej turze minimalnie prowadził, a lider formacji Gabrielus Landsbergis przymierzał się do fotela premiera. W drugiej turze Związek Chłopów i Zielonych zmiażdżył rywali i z kilkoma koalicjantami przejął władzę.

Główna Komisja Wyborcza opublikowała wstępne wyniki wyborów z list partyjnych po przeliczeniu głosów z 89 proc. komisji. Największym (22,29 proc.) poparciem cieszył się opozycyjny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci.

Główną partię obecnego rządu, Litewski Związek Rolników i Zielonych, poparło 18,89 proc. głosujących, a Partię Pracy - 10,5 proc. Litewska Partia Socjaldemokratyczna otrzymała 9,79 proc. głosów.

Wolność i Sprawiedliwość zdobyła 7,8 proc., Ruch Liberalny Republiki Litewskiej - 6,56 proc., Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin - 4,94 proc.

Próg wyborczy dla partii wynosi 5 proc., dla koalicji - 7 proc.

Według tych wyników, Związek Ojczyzny uzyskał 21 mandatów, Związek Rolników i Zielonych - 17, Partia Pracy - 10, Partia Socjaldemokratyczna - 9, Wolność i Sprawiedliwość - 7, Ruch Liberalny - 6, a Akcja Wyborcza Polaków - żadnego.

Źródło: rp.pl / delfi.lt
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA