Sondaż: Czy rząd bez Solidarnej Polski byłby lepszy?

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy w jakiej konfiguracji - ich zdaniem - obecny rząd funkcjonowałby najlepiej.

Aktualizacja: 25.09.2020 19:56 Publikacja: 25.09.2020 17:30

Sondaż: Czy rząd bez Solidarnej Polski byłby lepszy?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W czwartek doszło do trzeciego w ostatnim czasie spotkania kierownictwa PiS, w związku z kryzysem w Zjednoczonej Prawicy.

W czasie narady miał zostać ostatecznie zatwierdzony kształt koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Do kryzysu w Zjednoczonej Prawicy doszło w związku z głosowaniem nad tzw. Piątką dla zwierząt. Nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt nie poparła Solidarna Polska (głosowała przeciw) i Porozumienie (wstrzymało się od głosu). Dzień po głosowaniu politycy PiS - Marek Suski i Ryszard Terlecki - deklarowali, że koalicja rządząca de facto przestała w związku z tym funkcjonować.

W poniedziałek o sytuacji w koalicji dyskutowało kierownictwo PiS. Po zakończeniu obrad rzeczniczka PiS napisała, że "podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach". "O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie" - dodała.

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do spotkania Kaczyńskiego z Ziobrą podczas którego prezes PiS przedstawił liderowi Solidarnej Polski warunki pozostania tego ugrupowania w koalicji rządzącej.

W środę miało dojść do kolejnego spotkania Ziobry z Kaczyńskim. Jak podał w nocy ze środy na czwartek PAP elementem porozumienia między PiS a Solidarną Polską ma być wejście do rządu Kaczyńskiego jako wicepremiera i koordynatora działania resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.

Elementem nowej umowy koalicyjnej ma być też zmniejszenie liczby resortów przypadających koalicjantom PiS - z dwóch do jednego. Ma to związek z planowaną rekonstrukcją rządu, która zakłada zmniejszenie liczby resortów z obecnych 20 do ok. 14.

W piątek pojawiła się nieoficjalna informacja, że do podpisania nowej umowy koalicyjnej dojdzie w sobotę o 12.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy w jakiej konfiguracji rząd Zjednoczonej Prawicy funkcjonowałby - ich zdaniem - najlepiej.

Na tak zadane pytanie 15,6 proc. ankietowanych wskazało na rząd w obecnym kształcie.

12,1 proc. jest zdania, że rząd lepiej funkcjonowałby bez Porozumienia i Solidarnej Polski.

9,2 proc. uważa, że rząd lepiej funkcjonowałby bez Porozumienia.

9 proc. jako lepiej funkcjonujący rząd wskazało rząd bez Solidarnej Polski.

54,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Aktualny kształt rządu za optymalny częściej uważają mężczyźni (18%) niż kobiety (13%). Odpowiedź taką wskazała co piąta osoba o dochodach poniżej 1000 zł i nieco niższy odsetek mieszkańców największych miast. Częściej od ogółu badanych funkcjonowanie rządu w aktualnym składzie za optymalne uważają osoby między 25 i 34 rokiem życia (18%) oraz posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe – blisko co czwarty badany z tej grupy - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23.09-24.09.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

W czwartek doszło do trzeciego w ostatnim czasie spotkania kierownictwa PiS, w związku z kryzysem w Zjednoczonej Prawicy.

W czasie narady miał zostać ostatecznie zatwierdzony kształt koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS