fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Filipiny: Skazany za zabójstwo amerykański marynarz ułaskawiony

AFP
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte ułaskawił żołnierza Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, skazanego za zabójstwo transpłciowej kobiety. Filipińska organizacja praw człowieka oceniła decyzję przywódcy jako kpinę ze sprawiedliwości.

Mat Joseph Scott Pemberton został pozbawiony wolności w 2015 r. Był oskarżony o to, że w pobliżu dawnej bazy amerykańskiej marynarki na Filipinach zabił Jennifer Laude. W zeszłym tygodniu sąd zgodził się na przedterminowe zwolnienie skazanego za dobre sprawowanie, co w apelacji zablokowali oskarżyciele.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Teodoro Locsin ogłosił, że prezydent Rodrigo Duterte ułaskawił Pembertona.

- Widzimy, że dobro naszych rodaków jest odsuwane na dalszy plan - skomentował prawnik reprezentujący rodzinę zabitej, Rommel Bagares.

Cytowana przez agencję Reutera Cristina Palabay z organizacji praw człowieka Karapatan oceniła, że niezależna polityka zagraniczna prezydenta zbankrutowała. - Ułaskawienie to nie tylko kpina z wymiaru sprawiedliwości, ale także dobitny przykład służalczości wobec interesów Stanów Zjednoczonych - powiedziała.

Rzecznik prezydenta Harry Roque stwierdził, że Duterte "wymazał karę", ale wyrok skazujący Pembertona pozostaje. - On wciąż jest zabójcą - powiedział o skazanym rzecznik.

Roque był jednym z oskarżycieli w procesie Pembertona i krytykował warunkowe zwolnienie skazanego, porównując zabójstwo Laude do "śmierci filipińskiej suwerenności".

W transmitowanej przez telewizję wypowiedzi Rodrigo Duterte ocenił, że amerykański mat został potraktowany niesprawiedliwie. - Tak to widzę, dlatego trzeb go wypuścić, ułaskawić. - powiedział. - Przychodzi czas, że trzeba zachować się sprawiedliwie - dodał prezydent.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA