fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wycofanie wojsk USA z Niemiec. Mike Pompeo przyleci do Warszawy

Mike Pompeo
AFP
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ma odwiedzić w przyszłym tygodniu stolice państw Europy Środkowej i Wschodniej, aby omówić przeniesienie wojsk amerykańskich - informuje portal Politico

Dokładny plan wizyty nie został jest ostatecznie zatwierdzony, ale Mike Pompeo ma wylądować w Europie we wtorek lub w środę. Wizytę rozpocznie od spotkania z premierem Czech Andrejem Babisem. Rozmowy w Pradze mają dotyczyć także 5G i Chin. 

Dzień później Pompeo spotka się z przedstawicielami władz Słowenii. W sobotę ma pojawić się w Warszawie w związku z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej. Kolejnym celem wizyty będzie Austria.

W ubiegłym tygodniu Pentagon przedstawił plan przeniesienia z Niemiec niemal 12 tysięcy żołnierzy. Prezydent Donald Trump oskarża Berlin o zbyt niskie nakłady finansowe na obronność. 

Sekretarz obrony Mark Esper wyjaśnił, że przegląd europejskiego dowództwa został przyspieszony przed decyzję prezydenta o wycofaniu wojsk z Niemiec.

W tym tygodniu Stany Zjednoczone zobowiązały się do wysłania do Polski 1 tys. dodatkowego personelu wojskowego w związku z nową umową o współpracy obronnej. Esper ocenił, że ten ruch "odstraszy Rosję, wzmocni NATO i uspokoi sojuszników".

W Europie istnieją jednak obawy, że Waszyngton wykorzystuje przesunięcia armii do nastawienia państw członkowskich UE przeciwko sobie. 

Źródło: Politico
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA