fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Rośnie zaufanie do Dudy i Morawieckiego

Fot. Adam Guz/KPRM
O kilka punktów procentowych wzrosło w ciągu ostatniego miesiąca zaufanie do Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego - wynika z sondażu Kantar. Andrzeja Dudę pozytywnie ocenia dokładnie taki sam odsetek, ile jest ocen negatywnych.

Andrzeja Dudę pozytywnie ocenia 46 procent pytanych przez Kantar. Tyle samo respondentów prezydenta ocenia negatywnie. Oznacza to wzrost o 6 pkt. proc. ocen pozytywnych i spadek o 4 pkt. - negatywnych.

8 proc. nie ma na ten temat zdania - o 2 pkt. proc. mniej niż w badaniu sprzed miesiąca.

Pracę Andrzeja Dudy pozytywnie z reguły oceniają wyborcy PiS (94 proc.) i o poglądach prawicowych (77 proc.).

Negatywne oceny ma prezydent wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (84 proc.) i o poglądach centrolewicowych (75 proc.).

Z pracy głowy państwa najbardziej zadowolone są osoby w wieku 60+,  mieszkańcy miast 20-100 tys. oraz osoby wierzące i praktykujące. Najmniej - mieszkańcy centralnej Polski i miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Mateusz Morawiecki uzyskał w sondażu 45 proc. ocen pozytywnych i minimalnie mniej, bo 46 proc. negatywnych. Dokładnie tak samo jak w przypadku Andrzeja Dudy oznacza to wzrost o 6 pkt. proc. ocen pozytywnych i spadek o 4 pkt. ocen negatywnych.

Zdania nie ma 9 proc. osób pytanych (- 2 pkt. proc.).

Pozytywnie Morawieckiego oceniają wyborcy PiS (93 proc.) i osoby o poglądach prawicowych (77 proc.), negatywnie - wyborcy KO (81 proc.) i centrolewicowcy - 73 proc.

Najlepszą opinie o Morawieckim mają osoby najstarsze, z wykształceniem zasadniczym zawodowym, mieszkańcy miast powyżej 500 tys., regionu małopolskiego oraz osoby wierzące i praktykujące.

Najgorzej premiera oceniają najmłodsi badani (ok. 20 r. ż. ), osoby z wykształceniem wyższym i mieszkańy miast 100-500 tys.

Wzrosły także notowania rządu, choć w tym przypadku odsetek ocen negatywnych jest wyższy od pozytywnych.

Gabinet Mateusza Morawieckiego pozytywnie ocenia 43 proc. ankietowanych ( + 4 pkt. proc.), negatywnie - 47 proc. ( - 3 pkt. proc.).

Najlepiej, podobnie jak w przypadku ocen dla prezydenta i premiera, oceniają rząd wyborcy PiS (91 proc.) i osoby o poglądach prawicowych (77 proc.).

Najbardziej krytyczni wobec rządu są wyborcy KO (83 proc. ocen negatywnych) i osoby o poglądach centrolewicowych (75 proc.).

Lepsze oceny gabinet Morawieckiego oceniają osoby 60+, mieszkańcy Małopolski  i osoby wierzące i praktykujące. Gorzej oceniają go osoby młode (ok. 20 r.ż.), mieszkańcy Pomorza i miast 100-500 tys.

Sondaż przeprowadzono w dniach 3-8 lipca 2020 r. metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 1011 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Źródło: Kantar, Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA