fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Andrzej Duda o Donaldzie Trumpie: Mamy jednakowe spojrzenie na prowadzenie polityki

AFP
Prezydenci Polski i USA spotkają się dziś w Waszyngtonie. Andrzej Duda na kilka godzin przed spotkaniem z Donaldem Trumpem powiedział, że „jego współpraca z prezydentem USA od samego początku jest dobra, gdyż mają jednakowe spojrzenie na sprawę tego, jak należy prowadzić politykę i o co w niej chodzi”.

Prezydent Andrzej Duda za kilka godzin spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Na briefingu prasowym zapytany został między innymi o negatywne opinie na temat jego wizyty w Waszyngtonie.

- Prezydent Donald Trump do różnych rzeczy jest wzywany, zwłaszcza przez swoich oponentów politycznych.  Jak państwo wiecie, ja też jestem wzywany do różnych rzeczy przez różnych oponentów politycznych, ale moja współpraca z prezydentem Donaldem Trumpem od samego początku jest dlatego tak dobra, że mamy jednakowe spojrzenie na sprawę tego, jak należy prowadzić politykę i o co w niej chodzi - powiedział. - Obydwaj wiemy doskonale, że mamy obowiązek prowadzenia spraw swoich krajów. Pan prezydent prowadzi sprawy amerykańskie, ja prowadzę sprawy polskie - dodał i podkreślił, że szukają punktów stycznych. -Znajdujemy je i to w tym wszystkim chodzi - stwierdził.

Duda przyznał także, że „jeszcze nie miał takiego spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem, żeby nie rozmawiali o czymś bardzo konkretnym, co potem nie przełożyło się na życie”. Ocenił również, że "to, że są oponenci i opozycja, jest naturą kraju demokratycznego". - To są tematy bardzo ważne i poważne, poczynając od kwestii militarnych, a na kwestiach medycznych kończąc. I dla mnie to jest szansa na bardzo szybkie otwarcie kolejnych pól współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, które są największym mocarstwem gospodarczym i militarnym na świecie i gwarantem bezpieczeństwa - powiedział.

Prezydent Polski zapowiedział także, że wraz z prezydentem Trumpem „będą omawiali wszystkie tematy, które przez ostatnie dni były sygnalizowane przez stronę amerykańską”. - Będziemy mówili o tych wszystkich ważnych kwestiach, o których już kilkukrotnie mówiłem, a mianowicie: współpracy militarnej, gospodarczej, także w regionie Trójmorza, którą to współpracą prezydent Trump jest bardzo żywotnie zainteresowany, o czym świadczy chociażby jednoznacznie jego udziału w szczycie Trójmorza w Warszawie - podkreślił. - Będziemy rozmawiali o współpracy energetycznej i bezpieczeństwie energetycznym. Będziemy też rozmawiali o współpracy w dziedzinie telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa, a, co dla mnie ważne, będziemy rozmawiali o współpracy w dziedzinie badań nad szczepionką przeciwko koronawirusowi, współpracy polskich i amerykańskich naukowców w tym zakresie, a także współpracy między naszymi państwami, współdziałania - dodał.

Andrzej Duda zapytany został również o rozmowy z Trumpem na temat przeniesienia broni nuklearnej. - Ja nie rozmawiałem nigdy z panem prezydentem Donaldem Trumpem na ten temat. Wiem, że w Polsce pojawia się mnóstwo plotek w tej kwestii, ale nigdy to zagadnienie nie było przedmiotem naszej rozmowy - powiedział w Waszyngtonie polski prezydent.

Źródło: 300polityka.pl, rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA