fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Irlandię czekają przedterminowe wybory. Efekt brexitu?

Premier Irlandii Leo Varadkar
AFP
Irlandczycy 8 lutego pójdą do urn w przedterminowych wyborach parlamentarnych - zapowiedział we wtorek premier Leo Varadkar.

- Wybory odbędą się w sobotę 8 lutego - zapowiedział Varadkar w Dublinie, dodając, że poprosi prezydenta Michaela Higginsa o rozwiązanie parlamentu.

Irlandzki premier opublikował później wideo na Twitterze, w którym chwali się swoimi sukcesami od czasu objęcia stanowiska. - Poczyniliśmy pewne postępy, odkąd zostałem (premierem) - powiedział. - Ale wiem, że to nie wystarczy i chcemy zrobić znacznie więcej - dodał.

Kampania wyborcza, zdaniem komentatorów, będzie prawdopodobnie dotyczyć przede wszystkim kwestii służby zdrowia i polityki mieszkaniowej. Agencja AFP zwraca uwagę, że Irlandia boryka się z kryzysem mieszkaniowym, a szpitale są przepełnione.

Zdaniem analityków Varadkar, decydując się na wcześniejsze wybory, ma nadzieję na zdyskontowanie sukcesu premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w kwestii uzyskania akceptacji Izby Gmin dla porozumienia ws. brexitu oraz wznowienia przez główne partie polityczne w Irlandii Północnej rozmów o przywróceniu autonomii w tej prowincji.

Ostatnie wybory w Irlandii odbyły się w lutym 2016 roku.

Źródło: rp.pl/ afp
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA