fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Albanii pozwał premiera Kosowa

Foreign and Commonwealth Office [OGL v1.0 (http://NationalArchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/1/)]
Premier Albanii Edi Rama złożył pozew o zniesławienie przeciwko ustępującemu premierowi Kosowa, Ramushowi Haradinajowi, który wielokrotnie twierdził, że Rama był zaangażowany w rozmowy o podziale Kosowa wzdłuż linii podziałów etnicznych - poinformował sąd w Prisztinie.

Kosowo, zamieszkane w 90 proc. przez Albańczyków do 2008 roku było częścią Serbii. W 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość (decyzji tej nie uznała Serbia).

Ustępujący premier Kosowa Ramush Haradinaj wielokrotnie w trakcie wystąpień publicznych w 2019 roku mówił, że prezydent Kosowa Hashim Thaci, prezydent Serbii Aleksandar Vucić i premier Albanii Edi Rama sugerują wymianę ziem między Kosowem a Serbią, tak aby granica między tymi krajami przebiegała wzdłuż linii podziałów etnicznych.

Rama, który dystansował się od pomysłów wymiany terytoriów zapowiadał już, że pozwie Haradinaja za jego słowa.

Pozew Ramy wpłynął do sądu w Prisztinie 15 stycznia.

Rama w swoim pozwie ma twierdzić, że Haradinaj swoimi wypowiedziami przedstawił go jako "zdrajcę".

W 2018 roku prezydenci Thaci i Vucić w swoich wypowiedziach sugerowali, że mogliby się zgodzić do do wymiany części terytorium między Serbią i Kosowem aby rozwiązać kwestię roszczeń terytorialnych. Nigdy jednak bezpośrednio nie omawiali takiego projektu.

Wobec propozycji takich istnieje silny opór zarówno w Serbii, jak i Kosowie. Haradinaj twierdził, że takie porozumienie byłoby nie do zaakceptowania przez Kosowo.

Haradinaj podał się do dymisji w lipcu 2019 roku, ale do dziś pełni obowiązki premiera. Jego dymisja miała związek z faktem, że jest podejrzanym śledztwa ws. zbrodni wojennych.

Komentując pozew złożony przez Ramę, Haradinaj napisał na Facebooku, że jest on "całkowicie bezpodstawną polityczną dywersją wobec niego".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA