fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zełenski odwołał szefa Państwowego Biura Śledczego

AFP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał Romana Trubę z funkcji dyrektora Państwowego Biura Śledczego

Dekret Zełenskiego w tej sprawie został w piątek opublikowany na stronie internetowej prezydenta.

W kolejnym dekrecie prezydent Ukrainy zdecydował o mianowaniu na miejsce Truby Iriny  Wenediktowej. Wcześniej kierowała ona komisją ds. legislacyjnych w ukraińskim parlamencie.

3 grudnia Rada Najwyższa przyjęła projekt ustawy mającej na celu usprawnienie pracy Państwowego Biura Śledczego. Zgodnie z projektem Truba i jego zastępcy mieli zostać odwołani, a nowe władze Biura miały być wybrane w konkursie przez komisję złożoną z trzech przedstawicieli parlamentu, prezydenta i rządu.

W listopadzie doszło do wycieku nagrań z gabinetu Truby, które wskazywały na kryzys polityczny i ustrojowy, w którym Ukraina znalazła się pod rządami Zełenskiego. Odwołany właśnie szef Biura mówił wtedy, że nagrania to „fake news”, choć słychać było na nich jego głos.

Już na początku listopada przedstawiciele partii Zełenskiego Sługa Narodu wskazywali na konieczność dymisji Truby z powodu wycieków nagrań. - Musi zostać przeprowadzone dochodzenie w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego - mówiła posłanka Irina Wereszczuk.

Od czasu objęcia władzy przez Zełenskiego, Państwowe Biuro Śledcze wszczęło kilkanaście dochodzeń dotyczących byłego prezydenta Petra Poroszenki.

Dowiedz się więcej: Sąd zgodził się na podłączenie Poroszenki do wariografu

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA