fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wielka Brytania: Partia Pracy chce szybkiej nacjonalizacji sektora energetycznego

Lider laburzystów Jeremy Corbyn opowiada się za nacjonalizacją
AFP
W przypadku wygranej w wyborach, Partia Pracy w ciągu stu dni od przejęcia władzy rozpocznie nacjonalizację przedsiębiorstw energetycznych i wodociągowych.

Deklarację o planach nacjonalizacji ma ogłosić w Londynie John McDonnell, minister finansów w gabinecie cieni laburzystów.

Projekt partii kierowanej przez Jeremy'ego Corbyna zakłada tworzenie "rad zarządzających", w skład których mieliby wejść pracownicy, politycy i klienci. Decyzje rad miały być ogłaszane w mediach społecznościowych, podało Sky News.

McDonnell ma też ogłosić, że w pierwszym budżecie uchwalonym przez Partię Pracy po przejęciu władzy, polityka oszczędnościowa nie będzie priorytetem.

Minister finansów gabinetu cieni ma również zadeklarować podjęcie kroków, które sprawią, że pod rządami laburzystów w ramach "zielonej rewolucji przemysłowej" inwestycje napłyną do regionów "zaniedbanych od dekad". Polityk ma obiecać odbudowę siły brytyjskiego przemysłu i "powrót dobrobytu do wszystkich części kraju".

Przyspieszone wybory do Izby Gmin odbędą się 12 grudnia. Z ostatniego sondażu Survation dla telewizji ITV wynika, że rządząca Partia Konserwatywna ma nad Partią Pracy 14 pkt. proc. przewagi. Chęć głosowania na ugrupowanie premiera Borisa Johnsona zadeklarowało 45 proc. ankietowanych, formacja Jeremy'ego Corbyna mogłaby liczyć na poparcie na poziomie 31 proc.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA