fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja: Nie planujemy nowych zakupów systemów S-400

Wyrzutnia rosyjskiego systemu S-400. Fot./mil.ru
Turcja nie zamierza zawierać nowego kontraktu z Rosją na zakup systemów rakietowych S-400 - poinformował rzecznik prezydenta Turcji, Ibrahim Kalin.

- Jak wiadomo umowa (na zakup S-400 - red.) została zawarta w kwietniu 2017, proces (dostaw systemów rakietowych - red.) na mocy tej umowy jest realizowany. Obecnie nie prowadzimy żadnych rozmów ws. nowej umowy - powiedział rzecznik Recepa Tayyipa Erdogana.

- Kontynuujemy wysiłki w zakresie dostarczania baterii, szkolenia personelu i rozmieszczania systemów, wybierania ich lokalizacji i dostosowywania oprogramowania. To jest z pewnością długi proces jeśli chodzi o względy techniczne - dodał Kalin. 

We wrześniu 2017 roku Rosja ogłosiła zawarcie wartego 2,5 mld dolarów kontraktu z Turcją na dostawę systemów rakietowych S-400. Pierwsze dostawy rozpoczęły się 12 lipca tego roku.

Przeciwko zakupowi przez Turcję rosyjskich systemów obrony powietrznej protestowały USA podkreślając, że systemy te są niekompatybilne ze sprzętem, używanym przez państwa NATO.

W związku z zakupem S-400 przez Turcję USA zamroziły udział Ankary w programie budowy myśliwców F-35, które Turcja miała pozyskać od Stanów Zjednoczonych.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA