fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zaufanie do polityków: Kidawa-Błońska przed Kaczyńskim

Fotorzepa / Jerzy Dudek
Mateusz Morawiecki zajął pierwsze miejsce w rankingu zaufania. W pierwszej trójce po raz pierwszy znalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska. Najgorszy wynik Grzegorza Schetyny - najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu.

Dotychczasowy lider rankingu, prezydent Andrzej Duda, ustąpił pierwszeństwa Mateuszowi Morawieckiemu. Z kolei Jarosława Kaczyńskiego wyprzedziła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Mateusz Morawiecki, który przoduje w rankingu zaufania, cieszy się zaufaniem 45,1 proc. ankietowanych. To oznacza wzrost 1,7 pkt. proc. od poprzedniego sondażu.

Drugi na podium prezydent Andrzej Duda traci - ufa mu 44,3 proc. pytanych, co oznacza, że Duda stracił zaufanie 3,5 proc. respondentów.

Bardzo duzy wzrost zaufania zanotowała trzecia w rankingu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wśród pytanych w poprzednim sondażu ufało jej 27,9 proc. ankietowanych, w najnowszym - już 40, 6 proc. (+ 12,7 pkt. proc.).

Wzrosła też rozpoznawalność Kidawy-Błońskiej - obecnie "nie zna" jej 9,9 proc. ankietowanych, gdy jeszcze miesiąc temu było to 23,3 proc. - pisze Onet.

Czwarte miejsce zajmuje Jarosław Kaczyński z zaufaniem na poziomie 38,6 pkt. proc., co oznacza spadek o 2,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania.

Pierwszą piątkę zamyka lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z zaufaniem 36 proc. ankietowanych - wzrost o 5,4 pkt proc.

Na szóstym miejscu jest Donald Tusk, któremu ufa 35,6 proc, respondentów - więcej o 6,8 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego rankingu.

Morawiecki, Duda, Kidawa-Błońska i Kosiniak-Kamysz to jedyni politycy w zestawieniu, którym więcej osób ufa, niż nie ufa. Pod tym względem posłanka KO wypada najlepiej. Przewaga osób, które jej ufają wynosi 8,7 pkt proc.

Ranking nieufności: Korwin-Mikke na czele

Polskim politykiem, któremu nie ufa najwięcej badanych, jest jeden z liderów Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. Brak zaufania do niego deklaruje 70,9 proc.

Na kolejnym miejscu znajdują się lider PO Grzegorz Schetyna, któremu nie ufa 67,6 proc. ankietowanych oraz Robert Biedroń, wobec którego brak zaufania wyraża 51,5 proc. respondentów.

Lider PO zanotował największy wzrost odsetka nieufnych - o 10,7 pkt. proc. i jest to jego najgorszy wynik od początku pomiarów dla Onetu.

Sondaż zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (metoda CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniach 8-9 listopada 2019 r.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA