fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Iran: UE nie wywiązała się z zobowiązań

AFP
Wczoraj w Iranie uruchomiono zaawansowane wirówki do produkcji wzbogaconego uranu. Dziś władze w Teheranie poinformowały, że Unia Europejska nie wywiązała się z zobowiązań, które wynikały z porozumienia z 2015 roku.

Wczoraj rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi poinformował o uruchomieniu 20 wirówek typu IR-4 i 20 wirówek typu IR-6. 

Zgodnie z porozumieniem, Iran mógł używać tylko wirówek pierwszej generacji (IR-1).

Szef irańskiego programu jądrowego Ali Akbar Salehi powiedział, że Unia Europejska do tej pory nie wywiązała się ze swoich zobowiązań w ramach porozumienia z 2015 roku.

Teheran zapewnia, że nie zamierza pozyskiwać broni atomowej. 

Na mocy porozumienia z 2015 roku na Iran nałożono ograniczenia jeśli chodzi o rozwój zaawansowanych wirówek, które mogłyby przyspieszyć produkcję materiału rozszczepialnego, który może być użyty do produkcji bomby atomowej. Iran zgodził się także organiczyć na osiem lat badania nad technologią atomową.

Stopniowe odstępowanie przez Iran od umowy z 2015 roku to reakcja na nałożenie na Teheran sankcji przez USA, z których najbardziej bolesne jest całkowite embargo na import irańskiej ropy. W wyniku embarga sprzedaż ropy przez Iran spadła o 80 proc.

W odpowiedzi Iran zaczął zmniejszać swoje zobowiązania wynikające z umowy zawartej z Zachodem domagając się od UE, by ta zrobiła więcej w celu ochrony jego gospodarki przed skutkami sankcji USA.

Wielka Brytania i Francja wezwały Iran, by przestrzegał postanowień umowy z 2015 roku.

Iran przekonuje, że chce zachować porozumienie. W środę Teheran dał Brukseli 60 dni na ocalenie paktu z 2015 roku.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA