fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosja: Jeśli USA nie rozmieszczą rakiet, my też nie rozmieścimy

Mil.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]
Mimo wycofania się USA z Traktatu INF, Moskwa nadal jest gotowa do dialogu w sprawie rakiet balistycznych średniego i krótkiego zasięgu - oświadczył minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu.

Szojgu w rozmowie z telewizją Rossija24 podkreślił, że Rosja "wciąż nie zamyka drzwi" przed Amerykanami. Minister zapewnił, że "dopóki USA nie rozmieszczą swoich rakiet w Europie, Rosja też tego nie zrobi". - Tak długo, jak nie będzie amerykańskich rakiet w Azji, nie będzie naszych rakiet w tym regionie - dodał.

Traktat INF został zawarty przez ZSRR i USA 8 grudnia 1987 roku. W życie wszedł 1 czerwca 1988 roku. Traktat odnosił się do rakiet średniego zasięgu (między 1000 i 5000 km) oraz rakiet krótkiego zasięgu (500-1000 km), zabraniając obu krajom rozmieszczania takich rakiet i prac nad tego typu rakietami.

Istotą traktatu było z jednej strony powstrzymanie wyścigu zbrojeń - z drugiej przeciwdziałanie sytuacji, w której mogłoby dojść do błyskawicznego ataku z użyciem broni atomowej, przed którym zaatakowane państwo nie byłoby w stanie się obronić.

USA zawiesiły traktat INF 2 lutego 2019 roku, oskarżając Rosję o łamanie jego postanowień. Moskwa odrzuciła te oskarżenia, ale tego samego dnia również zawiesiła traktat INF.

2 sierpnia Waszyngton formalnie wycofał się z traktatu INF. W odpowiedzi Moskwa oświadczyła, ze traktat wygasł z inicjatywy USA.

USA chcą rozmawiać o nowym traktacie INF zarówno z Rosją, jak i z Chinami. Pekin jednak odmawia negocjowania w tej sprawie.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA