fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Merkel wysłuchała hymnów na siedząco. Unikała drgawek?

AFP
Angela Merkel na siedząco uczestniczyła w ceremonii odegrania hymnów państwowych, przy okazji wizyty nowej duńskiej premier Mette Frederiksen. Rzadka zmiana w protokole dyplomatycznym wynika z problemów niemieckiej kanclerz z drgawkami, w które wpadała już trzykrotnie w ciągu niecałego miesiąca.

Po powitaniu premier Danii w portyku urzędu kanclerskiego, uśmiechnięta Merkel odprowadziła Frederiksen na specjalne podium, na którym miejsca zajęły obie szefowe rządów.

Niezwykła zmiana w protokole miała miejsce zaledwie dzień po podobnej ceremonii przy okazji wizyty premiera Finlandii, kiedy to można było zobaczyć kanclerz trzęsącą się mimowolnie w czasie odgrywania hymnów, po raz trzeci w niecały miesiąc. Powróciły wówczas pytania o stan zdrowia Merkel.

Nieco ponad godzinę później Merkel zgodnie z planem wzięła udział w konferencji prasowej, na której zapewniała dziennikarzy, że stan jej zdrowia nie jest powodem do niepokoju. Dodała, że jej problemy są przejściowe, choć "będzie musiała żyć z tym przez chwilę". - Tak jak to się pojawiło, tak pewnego dnia też zniknie - powiedziała kanclerz, która w przyszłym tygodniu kończy 65 lat.

Merkel po raz pierwszy była wyraźnie niedysponowana 18 czerwca, kiedy z wizytą przyjechał do niej Wołodymyr Zełenski. Gdy kanclerz i nowy prezydent Ukrainy słuchali hymnów obu państw, odgrywanych przez wojskową orkiestrę, Merkel zaczęła trząść się całym ciałem. Wyglądała, jakby z trudem starała się opanować dygotanie.

Później Merkel tłumaczyła, że powodem jej niedyspozycji było odwodnienie. - Przez ten czas wypiłam co najmniej trzy szklanki wody - powiedziała. - Najwidoczniej potrzebowałam tego. Czuję się teraz bardzo dobrze - zapewniła.

Po niecałych dwóch tygodniach Merkel wyraźnie trzęsła się w czasie czwartkowego spotkania z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Dowiedz się więcej: Czy Angela Merkel odejdzie z powodu stanu zdrowia?

Źródło: rp.pl / AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA