fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Francja: Zgoda na odbudowę Notre Dame. Nie brakuje kontrowersji

AFP
Francuscy parlamentarzyści zatwierdzają ustawę w sprawie odbudowy katedry Notre Dame. Budynek spłonął trzy miesiące temu, ale do dziś pojawiają się kontrowersje wokół planów odbudowy zabytku.

Paryska katedra wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytek został poważnie zniszczony w pożarze, do którego doszło 15 kwietnia. 

Turyści odwiedzający stolicę Francji nadal licznie pojawiają się wokół Notre Dame. Nadal obowiązuje zakaz wstępu w pobliże wejścia do katedry, jak i do samego budynku.

Po miesiącach sporów we francuskim parlamencie, zatwierdzona została ustawa o odbudowie. Wywołuje ona wśród ekspertów i polityków wiele kontrowersji.

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że odbudowa powinna zostać zakończona w ciągu pięciu lat, co zdaniem części ekspertów jest zbyt ambitnym planem. Gniew wywołała również sugestia, że iglica może zostać zastąpiona bardziej nowoczesną konstrukcją.

Ustawa przewiduje zebranie 850 mln euro w formie darowizn. Kilkaset mln euro obiecali m.in. miliarderzy Bernard Arnault i Francois-Henri Pinault. 

Zdaniem opozycji plan jest zbyt pospieszny. Władze mają walczyć z czasem, by oddać budynek do użytku przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

- Nie mylimy szybkości z pośpiechem - odpowiedział minister kultury Franck Riester.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA