fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pomyłka. NATO ujawnia, gdzie jest arsenał jądrowy USA

stock.adobe.com
Miejsce przechowywania arsenału jądrowego USA w Europie zostały omyłkowo ujawnione w raporcie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO - donosi "Washington Post", powołując się na belgijskie media.

Dokument "Nowa era nuklearnego odstraszania? Modernizacja, kontrola zbrojeń i sojusznicze siły jądrowe" opublikowano w kwietniu. Napisany przez kanadyjskiego senatora z komisji obrony i bezpieczeństwa Zgromadzenia Parlamentarnego NATO raport dotyczył przyszłości polityki Sojuszu w sprawie broni jądrowej.

W pierwotnej wersji dokumentu znalazła się wzmianka mówiąca o tym, gdzie w Europie znajduje się ok. 150 amerykańskich ładunków jądrowych.

"Bomby są przechowywane w sześciu bazach - Kleine Brogel w Belgii, Büchel w Niemczech, Aviano i Ghedi-Torre we Włosech, Volkel w Holandii i Incirlik w Turcji" - zapisano w dokumencie, ujawnionym przez belgijską gazetę "De Morgen". Raport nie zawierał źródła tych informacji.

Pierwotna wersja dokumentu została usunięta, w opublikowanej w zeszłym tygodniu nowej nie ma informacji o miejscach rozlokowania arsenału jądrowego USA w Europie.

- To nie jest oficjalny dokument NATO - powiedział "Washington Post" przedstawiciel Sojuszu, zastrzegając anonimowość.

Autor raportu, senator Joseph Day oświadczył, że pierwsza wersja dokumentu była tylko szkicem. Dodał, że wszystkie zawarte w raporcie informacje opierały się na materiałach publicznie dostępnych.

Źródło: Washington Post, De Morgen
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA