fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sekretarz obrony USA nie jedzie do Europy. Powód? Wenezuela

AFP
P.o. sekretarz obrony USA, Pat Shanahan, odwołuje swoją wizytę w Europie, ze względu na sytuację w Wenezueli i na południowej granicy USA - poinformował Pentagon.

Shanahan miał udać się do Europy w czwartek, by wziąć udział w ceremonii objęcia przez gen. Toda Woltersa funkcji Naczelnego Dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie, ale odwołał tę wizytę ponieważ "pozostawanie w Waszyngtonie pozwoli mu bardziej efektywnie koordynować działania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Departamentu Stanu w kwestii Wenezueli", a także "koordynować działania z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego w kwestii sytuacji na południowej granicy USA" - poinformował rzecznik sekretarza obrony, ppłk Joe Buccino.

Pentagon ogłosił wcześniej, że Shanahan zatwierdził wniosek o wsparcie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego kolejnymi 320 żołnierzami, którzy mają pomóc w transporcie nielegalnych imigrantów do miejsc tymczasowego pobytu.

Tymczasem doradca prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa, John Bolton twierdzi, że w sprawie Wenezueli "wszystkie opcje" są rozważane przez Biały Dom.

Od 23 stycznia w Wenezueli de facto istnieje stan dwuwładzy - USA i ok. 50 innych państw świata za prezydenta uważa lidera opozycji, Juana Guaido, przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego. Z kolei Chiny i Rosja uznają, że legalnym prezydentem kraju nadal jest Nicolas Maduro.

30 kwietnia Guaido zamieścił w sieci nagranie wykonane w bazie sił powietrznych w Caracas, w którym przekonywał, że na jego stronę przeszła armia. Władze Wenezueli zapewniają jednak, że chodzi o niewielką grupę "wojskowych zdrajców", a armia "nadal chce bronić konstytucji".

Na 1 maja Guaido zapowiedział w Wenezueli największe w historii kraju demonstracje, które mają być elementem finałowej fazy przejmowania przez niego władzy w kraju.

Źródło: AFP, Politico
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA