fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Emerytura plus nie dla posłów

Jarosław Kaczyński i Ryszard Terlecki mają prawo do pobierania emerytury
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Prawie trzech na czterech ankietowanych przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" opowiedziało się przeciwko wypłacie pieniędzy z programu Emerytura plus parlamentarzystom uprawnionym do świadczeń emerytalnych.

W zeszłym tygodniu Sejm przyjął ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Projekt przewiduje wypłatę 888,25 zł jednorazowego dodatku dla 9,8 mln emerytów i rencistów. Wypłata ma nastąpić z automatu już w maju przy okazji przelewu emerytury, renty. Zapomogi nie dostaną jednak emerytowani sędziowie i prokuratorzy.

Koszt tej operacji wyniesie 10,8 mld zł. Większość ma zostać sfinansowana z bieżących wpływów ZUS (8,5 mld zł) i KRUS (1,2 mld zł).

Uchwalenie ustawy odbierane jest powszechnie jako przedwyborczy zabieg Prawa i Sprawiedliwości. Objęci "emeryturą plus" mają być także parlamentarzyści, o co w sondażu dla "Super Expressu" zapytał Instytut Badań Pollster.

Wyniki ankiety okazały się dla polityków niekorzystne. Na pytanie "czy parlamentarzyści którzy otrzymują emeryturę, powinni być objęci wypłatami w ramach tzw. trzynastej emerytury?" odpowiedzi negatywnej udzieliło 72 procent badanych.

Nic przeciwko dodatkowemu świadczeniu dla parlamentarzystów-emerytów nie ma 14 procent ankietowanych. Tyle samo procent było niezdecydowanych.

Podczas debaty w Sejmie nad rządowym projektem "emerytury plus" na czerwonym pasku TVP Info pojawiło się określenie "Jarkowe". Publicyści i politycy nie sądzą raczej, by ta nazwa przysłużyła się ociepleniu wizerunku Jarosława Kaczyńskiego. Część komentatorów żartowała, że to dlatego, iż emerytem jest także Jarosław Kaczyński.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 4-6 kwietnia 2019 roku metodą CAWI na próbie 1094 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla struktury obywateli Polski w wieku powyżej 18 lat.

Źródło: rp.pl/ SE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA