fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Stefan Niesiołowski: Pan Rydzyk jest parodią księdza. Powinien być wyrzucony z Kościoła

tv.rp.pl
Papież Franciszek powinien rozwiązać Radio Maryja - powiedział Stefan Niesiołowski, poseł PSL-Unia Europejskich Demokratów podczas programu #RZECZoPOLITYCE.

Dzień dobry Jacek Nizinkiewicz, #RZECZoPOLITYCE. Moim gościem jest Stefan Niesiołowski, poseł PSL-Unia Europejskich Demokratów.

Dzień dobry.

Czy związki partnerskie powinny być w Polsce dozwolone?

Tak, uważam, że czas już jest taki, żeby te związki zalegalizować.

Wcześniej, mówiąc delikatnie - był pan przeciwnikiem tych związków.

Dziś uważam, że czas zakończyć ten problem i związki partnerskie uznać, ale bez adopcji dzieci.

Nie uważa pan, jak Elżbieta Kruk, że Polska powinna być „krajem wolnym od LGBT”?

To jest brednia, dobrze by było, żeby Polska była od np. wolna od starości i wielu rzeczy, które są nieprzyjemne, niech to zrobi pani Elżbieta Kruk. Był jeden polityk w Europie, który chciał uwolnić kraj od związków LGBT i z tego co pamiętam nosili różowe winkle w obozach koncentracyjnych. Nie wiem czy pani Elżbieta Kruk chce sięgnąć do tych rozwiązań. Są tacy ludzie, rodzą się tacy ludzie, nie jest to ich wina, pan Bóg ich tak stworzył, trzeba ich uznać, szanować i wreszcie zakończyć ten problem.

Roberta Biedronia pan szanuje, wyobraża pan go sobie również w Sejmie, byłby wartością dodaną dla polskiej polityki?

Szanuję Roberta Biedronia, uważam, że dziś odgrywa pozytywną rolę, to jest człowiek, który potrafi się postawić. Jak widzę to stado lizusów, którzy się kręcą wokół Schetyny, z drugiej strony wokół Kaczyńskiego, to Robert Biedroń postawił się jednemu i drugiemu i życzę mu jak najlepiej.

To pańskie ostatnie miesiące w polityce?

Nie kandyduję, mam 75 lat, a po drugie nie mam listy, z której mógłbym kandydować. Jestem w polityce 50 lat, 25 lat byłem w podziemiu w więzieniach i 25 lat byłem w Sejmie, Senacie i dalej sobie doskonale poradzę. Na razie będę stał na wewnętrznej migracji dokładnie jak w PRL-u, wyłączam telewizor i nie oglądam właściwie niczego, co się wiąże z PiS-em.

Niech pan żałuje, bo ojciec Rydzyk mówi, że TVP promuje teraz homoseksualizm.

Nie obchodzi mnie ten pan.

Ksiądz.

Nie, nie jest żadnym księdzem, jest parodią księdza. Powinien być wyrzucony z Kościoła, tak jak np. papież Franciszek rozwiązał episkopat Chile w całości. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie rozwiąże polskiego episkopatu i Radia Maryja, ale to jego problem.

Papież Franciszek powinien rozwiązać polski Episkopat? Dlaczego?

Dlatego, że wielokrotnie krył pedofilię i w tej sprawie nic nie robił i nie zrobi. Po raz kolejny zaprezentował haniebną konferencję, pewna granica została przekroczona i jedyna kara dla księdza pedofila to ciągłe przenoszenie do innej parafii. Także moim zdaniem papież powinien zrobić to co zrobił w przypadku Chile.

Pan jest katolikiem?

Jestem katolikiem chodzę do kościoła i wierzę w Boga, ale nie wierzę w biskupa Jędraszewskiego, bardzo mi przykro, że pan Bóg mi poskąpił tej łaski wiary w panów Jędraszewskiego i Rydzyka.

Czyli uważa pan, że Kościół nie rozlicza się z pedofili, daje konferencje...

Ale co ta konferencja powiedziała, co oni konkretnie zrobili? Powinni podać listę nazwisk pedofili i tych co kryli pedofili.

Powiedzieli ile było przypadków.

I co z tego, co to dało? Powinni powiedzieć, że wypłacą odszkodowania ofiarom i żądają ukarania tych co kryli pedofilów, to jest problem. Co oni powiedzieli, że było 800 przypadków, i co z tego? Ofiary czuły się obrażone. To jest hańba, powinni odejść i myślę, że Franciszek w końcu podejmie radykalne środki w sprawie walki z pedofilią w Polsce. Na razie walka z pedofilią w Polsce jest pozorna. Ksiądz Jankowski ma obrońcę w postaci Głódzia, w postaci Kurii Gdańskiej, nie było jakichś słów potępienia, tylko absurdalna teza, że sąd ma wydać wyrok, przecież sąd nie wydaje wyroków na tych co umarli. Biskup kłamie, mówi, że czeka na wyrok sądu, to sąd ma sądzić nieżyjącego Jankowskiego.

Jest pan posłem PSL-u, Unii Europejskich Demokratów, te dwa kluby pana nie bronią przed zarzutami o płatną protekcję?   

Nie muszą mnie bronić, bo nie potrzebuje nikogo do obrony.

Pan w dalszym ciągu jest posłem PSL-u?

Jestem posłem tego klubu, bo należę do partii UED...

Jest pan zawieszony?

Nie, należę do partii Unia Europejskich Demokratów i ta partia zawarła Koalicję z PSL-em i mamy wspólny klub. Nikt mnie nie musi bronić, broni mnie przed tymi podłymi zarzutami mój pełnomocnik Ryszard Kalisz i odsyłam we wszelkich sprawach do niego.

Pan Ryszarda Kalisza nazywał kiedyś pornogrubasem.

Dobrze, ale to było 20 lat temu, przeprosiłem go 50 razy, jeśli pan oczekuje że przeproszę go 51 to mogę to zrobić. Ryszard Kalisz się nie gniewa. Nie chciałbym być na liście, która ma jakiś związek ze Schetyną, nie chcę mu przeszkadzać w tej chwili, bo być może jest jakaś szansa, żeby odsunąć PiS od władzy. Więc w związku z tym nie chcę tego komentować.

Chce pan kończyć w takiej atmosferze swoją karierę polityczną, te 50 lat?

Nie muszę w żadnej atmosferze kończyć, bo ja niczego nie kończę. W końcu każdy polityk w jakimś tam monecie przestaje kandydować. To nie jest kończenie, będę uczestniczył w życiu politycznym w takim wymiarze, w jakim siły i możliwości mi pozwolą, czyli mogę komentować, mogę się wypowiadać, pisać i brać udział w wydarzeniach politycznych.

Czy doszło do takiej sytuacji, w której brał pan łapówki?

Nie, żadnych łapówek nie brałem, ani nie dawałem, to jest kłamstwo.

Ta sprawa ma swój początek za rządów PO-PSL. Paweł Wojtunik, CBA wtedy to badało i przygotowało właściwie wszystko. To chyba nie jest sprawa, która byłaby politycznie wymierzona w pana przez PiS?

Nie, PiS to uruchomiło i dało przecieki do PiS-owskich mediów. Natomiast wtedy w tamtym okresie, przekaz był taki, że nie ma żadnej sprawy i tą sprawę po prostu odłożyli, nie ma żadnego przestępstwa. PiS uruchomił podłą falę poprzekręcanych insynuacji, czy przecieków i to takich obrzydliwych, że nie ma o czym mówić.

Pan będzie skarżył tych, którzy pana pomawiają?

To jest rola Ryszarda Kalisza, nie wiem tego.

Ale jak pana np. w publicznych mediach politycy PiS nazywają - per „jurny Stefan”.

Niech sobie mówią, to chamstwo jest. Nie będę skarżyć, bo to nic nie da, tylko bym im satysfakcję zrobił, nie musi pan tego PiS-owskiego chamstwa powtarzać. Te materiały, które zbierali w CBA właśnie się skończyły wnioskiem, że nie ma żadnego przestępstwa.

To jest atak polityczny na pana?

Nie ma wątpliwości, normalnie powinno być tak, że o takich sprawach ja się dowiaduję, a nie od dziennikarzy na korytarzu.

Pan się dowiedział z telewizji?

Na korytarzu od dziennikarzy, głównie PiS-owskich, którzy z satysfakcją wymieniali różne obrzydliwości.

Czym pan się zajmie przez najbliższe miesiące w parlamencie?

Niewiele jest punktów, właściwie parlament w Polsce stracił większe znaczenie, ponieważ każde głosowanie jest ustawione przez PiS. Także nie ma to większego znaczenia, parlament w Polsce jest czystą dekoracją, władza z parlamentu już dawno wyparowała. Władza jest na Nowogrodzkiej, urząd nieformalny, nawet się mówi naczelnik państwa, czyli niekonstytucyjny urząd, kogoś, kto decyduje o wszystkich sprawach i jego otoczenie. Nie bardzo wiem co w parlamencie robić, można wygłosić jakieś przemówienie i skrytykować PiS, ale to wszystko, można też głosować, ale każde głosowanie wygra PiS.

Moim gościem był Stefan Niesiołowski, poseł PSL Unii Europejskich Demokratów. Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA