fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Dulkiewicz: Jest rysa na życiorysie księdza prałata

gdansk.pl/ Grzegorz Mehring
Nowa prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, skomentowała możliwe odebranie honorowego obywatelstwa miasta ks. Henrykowi Jankowskiemu. - Rzeczy, których dowiadujemy się o księdzu prałacie, bolą - powiedziała w rozmowie z Radiem Zet.

Nowa prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, komentując możliwe odebranie honorowego obywatelstwa miasta ks. Henrykowi Jankowskiemu powiedziała, że „jest to cały czas żywa rana u wielu gdańszczan”. - Ale trzeba też jasno stanąć po stronie potencjalnych ofiar - podkreśliła w Radiu ZET. - Wczoraj spotkaliśmy się z radnymi obu klubów. Jak czytam nastroje w tej sprawie, tak zapewne się stanie - dodała. - Jest rysa na życiorysie księdza prałata, i to nie jedna jedyna - podkreśliła. Jak powiedziała, „bolały ją wypowiedzi dotyczące języka antysemickiego i wykluczającego”.

Czytaj także: Sondaż: Czy prałat Henryk Jankowski zasługuje na pomnik

 

 

Aleksandra Dulkiewicz przypomniała także, że tytuł honorowego obywatela został nadany na 25-lecie podpisania porozumień sierpniowych w gronie osób, które były sygnatariuszami porozumień, ale także osób ważnych dla „Solidarności”. - W tej grupie ksiądz prałat Henryk Jankowski otrzymał to honorowe obywatelstwo. Myślę, że dzisiaj, kiedy mamy tyle podejrzeń, należałoby tę decyzję zweryfikować. Myślę, że tak się za dwa dni stanie – powiedziała nowa prezydent Gdańska w Radiu ZET.

Komentując sprawę pomnika prałata Jankowskiego, Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że „pomnik był postawiony zbyt szybko oraz w zbyt dużych emocjach”.

Nowa prezydent Gdańska ma się jutro spotykać w sprawie pomnika z Krzysztofem Doślą, szefem społecznego komitetu jego budowy i przewodniczącym Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. - Już w styczniu na prośbę szefa rozmawiałam z członkami komitetu, żeby sami ten pomnik przestawili w miejsce niepubliczne, prywatne. Można to zrobić po prostu w sposób godny, cywilizowany, kulturalny. Każdy z nas gdzieś czuł, że prędzej czy później coś się wydarzy z tym pomnikiem, bo emocje nabrzmiały bardzo od czasu grudniowego artykułu. Myślę, że jednej i drugiej stronie zabrakło wyczucia – powiedziała Dulkiewicz i podkreśliła, że jej zdaniem dobrym miejscem na pomnik byłaby plebania Kościoła świętej Brygidy.

Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA