fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Czy Korea Płn. chce wystrzelić rakietę? A może satelitę?

AFP
Zdjęcia satelitarne pokazujące obiekt znany jako Sanumdong, gdzie Korea Północna zgromadziła większość swoich rakiet balistycznych, wskazują na to, iż Pjongjang przygotowuje się do wystrzelenia rakiety, lub wyniesienia na orbitę satelity - informuje BBC.

Zwiększoną aktywność w rejonie Sanumdong odnotowano po tym jak pojawiły się doniesienia, że Korea Północna odbudowała poligon rakietowy w Sohae.

Prace nad demontażem tego ostatniego obiektu rozpoczęły się w 2018 roku, ale zostały wstrzymane po tym jak doszło do impasu w negocjacjach Korei Północnej z USA.

W piątek prezydent USA Donald Trump oświadczył, że będzie rozczarowany, jeśli Korea Północna wznowi testowanie rakiet balistycznych (ostatnie takie testy miały miejsce jesienią 2017 roku).

- Byłbym bardzo rozczarowany, gdybym zobaczył kolejny test (rakietowy) - dodał Trump.

Analitycy twierdzą jednak, że na tym etapie bardziej prawdopodobne jest, że Pjongjang przygotowuje się do wystrzelenia satelity.

W rejonie Sanumdong zaobserwowano ruchy dużych pojazdów, które wskazują, że Korea Północna zamierza przemieścić rakietę lub pocisk na miejsce, z którego można byłoby dokonać jego wystrzelenia.

Korespondent BBC w Seulu twierdzi, że Korea Północna może obecnie testować USA po fiasku rozmów Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem w Hanoi licząc na to, że USA przedstawi Korei Płn. ofertę, by zapobiec wystrzeleniu rakiety.

Tymczasem doradca ds. bezpieczeństwa Donalda Trumpa, John Bolt oświadczył, że Korea Północna musi liczyć się z kolejnymi sankcjami, jeśli nie będzie postępów w zakresie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego Kim Dzong Un zobowiązał się podczas pierwszego szczytu z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze, w czerwcu 2018 r.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA