81 deputowanych w 120-osobowym parlamencie głosowało za przyjęciem poprawki. Minimalna większość,p potrzebna do jej uchwalenia, wynosiła 80 głosów. Przedstawiciele opozycjnej partii WMRO-DPMNE, którzy sprzeciwiali się porozumieniu z Grecją, zbojkotowali głosowanie.

Oba kraje zawarły porozumienie w sprawie nowej nazwy w czerwcu, ale Macedonia zacznie z niej korzystać dopiero po tym, jak umowę ratyfikuje także parlament w Atenach. Jednak grecki premier Aleksis Tsipras od razu pogratulował Macedończykom decyzji, zmierzającej do zakończenia trwającego od 27 lat konfliktu dyplomatycznego.

Grecja od lat blokowała aspiracje swojego sąsiada do członkostwa w UE i NATO, w związku z używaniem przez nią nazwy Macedonia. Zdaniem Aten oznaczało to domniemane roszczenia terytorialne wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie.

Na początku posiedzenia parlamentu premier Zoran Zaew powiedział posłom, że zmiana nazwy "otworzy drzwi na przyszłość, europejską przyszłość Macedonii" oraz umożliwi dołączenie do PaktuPółnocnoatlantyckiego.

Od trzech dni przed parlamentem w Skopje przeciwko porozumieniu i poprawce do konstytucji protestowało kilkaset osób.