fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sukces studentów: Kolumbia przeznaczy 1,5 mld dol. na szkoły wyższe

AFP
Władze Kolumbii zgodziły się zwiększyć nakłady na szkolnictwo wyższe o 1,42 mld dolarów w ciągu najbliższych czterech lat (do końca kadencji prezydenta Ivana Duque) - to efekt trwającego od 10 tygodni strajku studentów.

Kwota, jaką rząd przekaże na szkolnictwo wyższe została wynegocjowana w czasie serii spotkań między rządem a przedstawicielami studentów i wykładowców - poinformował prezydent Duque.

Biorący udział w proteście studenci z 32 uniwersytetów państwowych wielokrotnie ścierali się z policją w czasie organizowanych w całym kraju marszów i blokowali ruch uliczny w kolumbijskich miastach.

Duque objął urząd w sierpniu - jedną z jego obietnic wyborczych była poprawa stanu szkolnictwa wyższego w kraju. Jednak rząd od tego czasu informował na brak środków w przyszłorocznym budżecie na programy socjalne i inwestycje w edukację.

- To porozumienie nie tylko wzmacnia system edukacji publicznej, ale zwiększa również zasoby - publiczne uniwersytety otrzymają ponad 4,5 bln pesos w ciągu czterech lat - podkreślił Duque.

Studenci na razie nie odwołują strajku - organizacje studenckie informują, że najpierw muszą przedyskutować porozumienie z członkami.

Przedstawiciele szkolnictwa wyższego twierdzą, że deficyt pomiędzy wydatkami a dostępnymi środkami wynosi ok. 5,7 mld dolarów.

Kolumbia wyda na edukację w 2019 r. 13 mld dolarów - to aż 16 proc. budżetu na 2019 rok.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA