fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA: Tak, niepokoją nas rosyjskie rakiety w Turcji

AFP
Sekretarz obrony USA James Mattis oświadczył, że USA są zaniepokojone planowanym przez Turcję zakupem rosyjskich systemów rakietowych S-400.

Mattis zwrócił uwagę, że Turcja - która jest członkiem NATO - kupuje od Rosji systemy rakietowe, które nie mogą zostać zintegrowane z systemem obronnym Sojuszu.

USA ostrzegły już wcześniej Turcję, że zakup rakiet S-400 postawi pod znakiem zapytania zakup amerykańskich myśliwców F-35 przez Ankarę. Podczas niedawnej wizyty w Turcji kongresmani z USA w rozmowach z tureckimi kolegami przekonywali, że Ankara musi zrezygnować z S-400 jeśli chce móc kupić amerykańskie myśliwce piątej generacji.

- Jest jasne, że Turcja sprowadza rosyjski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej do państwa NATO - i nie możemy go zintegrować z NATO. Tak, to nas niepokoi i nie polecamy tego - powiedział Mattis.

Kongres USA przyjął niedawno zmiany w amerykańskim budżecie obronnym zakładające wstrzymanie dostawy myśliwców F-35 do Turcji, mimo ważnego kontraktu między krajami, w związku z planami zakupu przez Ankarę systemów rakietowych S-400.

Ankara w odpowiedzi przypomniała USA, że kiedy starała się pozyskać amerykański system rakietowy Patriot "rakiety nie zostały sprzedane Turcji, kiedy potrzebowała ich najbardziej".

W ostatnim czasie relacje USA z Turcją są napięte również w wyniku sporu o los amerykańskiego pastora, Andrew Brunsona, który przebywa w areszcie domowym w Turcji pod zarzutem współpracy z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) uważaną przez Turcję za organizację terrorystyczną. Amerykanie domagają się jego natychmiastowego zwolnienia z więzienia, na co nie zgadza się Turcja.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA