fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kreml: Trump chce zmusić Europę, by kupowała gaz w USA

Kremlin.ru [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0) or CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons
Kreml odrzucił przedstawioną przez Donalda Trumpa narrację o Niemcach jako "zakładniku Rosji", co ma być efektem tego, że Niemcy kupują rosyjski gaz. Zdaniem Moskwy jest to element kampanii USA mającej zmusić Europę do kupowania gazu i ropy w USA.

Trump przed rozpoczęciem szczytu NATO w Brukseli oskarżył Niemcy o to, że te są uzależnione od Rosji, ponieważ kupują od niej gaz i co roku przekazują jej miliardy dolarów z tego tytułu. Stwierdził też, że wspieranie budowy Nord Stream 2, która umożliwi zakup jeszcze więcej gazu od Rosji jest błędem w czasie, gdy europejskie kraje NATO mają problem z osiągnięciem wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB.

Gazociąg Nord Stream 2 ma umożliwić Niemcom przesyłanie dwukrotnie większej ilości gazu niż obecnie do Niemiec, omijając m.in. Ukrainę i Polskę. Waszyngton sprzeciwia się jednak budowie tego gazociągu ostrzegając, że zachodnie firmy zaangażowane w ten projekt narażają się na sankcje.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił, że wypowiedzi Trumpa mają na celu "eskalację kampanii USA mającej na celu zmniejszenie ilości gazu z Rosji w Europie i próbę wepchnięcia w miejsce dostawców z Rosji firm z amerykańskiego sektora energetycznego".

- Jeśli chodzi o niemiecką zależność od Rosji jako głównego dostawcę gazu, nie możemy się z tym zgodzić - powiedział Pieskow.

- Dostawy gazu nie prowadzą do zależności jednego państwa od drugiego, ale do wzajemnej zależności obu państw. To gwarantuje stabilność i przyszły rozwój - podkreślił rzecznik Kremla.

Zdaniem Pieskowa sprzeciw USA wobec nowego gazociągu to przykład "nieuczciwej konkurencji", której celem jest zmuszenie europejskich krajów do zakupu kosztowniejszego, płynnego gazu z USA.

- Uważamy, że to kwestia konkurencji gospodarczej i to kupujący powinni podejmować decyzję (od kogo kupują - red.) - podsumował rzecznik Kremla.

Pieskow zapewnił też, że Nord Stream 2 to projekt wyłącznie ekonomiczny, a Rosja dowiodła przez dziesięciolecia, że jest godnym zaufania dostawcą energii dla Europy.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA