fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sri Lanka: Stan wyjątkowy - buddyści biją się z muzułmanami

AFP
Władze Sri Lanki zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego na 10 dni, by uporać się z falą przemocy spowodowaną starciami muzułmanów z buddystami - poinformował rzecznik lankijskiego rządu.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego ogłoszono dzień po starciach między muzułmanami a buddystami do jakich doszło w Kandy - stolicy Prowincji Centralnej na Sri Lance.

Już w ubiegłym roku w Sri Lance rosło napięcie między obiema grupami religijnymi. Buddyści oskarżają muzułmanów o zmuszanie ludzi do przechodzenia na islam i niszczenie buddyjskich zabytków.

Niektórzy buddyjscy radykałowie protestują też przeciwko obecności w kraju muzułmanów Rohingja - uchodźców z Birmy, gdzie grupa ta była w ostatnich miesiącach prześladowana pod pozorem walki z terroryzmem.

- Na specjalnym posiedzeniu rządu zapadła decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na 10 dni, by zapobiec rozszerzaniu się zamieszek na inne części kraju - poinformował rzecznik rządu Dayasiri Jayasekara.

Rzecznik dodał, że władze podjęły też decyzję o podjęciu działań przeciwko osobom inicjującym akty przemocy za pośrednictwem Facebooka.

Rząd zdecydował o skierowaniu specjalnych jednostek policyjnych do Kandy, po tym jak tłum podpalił tam sklep należący do muzułmanina. W mieście wprowadzono godzinę policyjną, by zapobiec dalszym aktom przemocy.

Muzułmanie stanowią niecałe 10 proc. spośród ok. 20 mln mieszkańców Sri Lanki. Zdecydowana większość mieszkańców kraju - ponad 70 proc. - wyznaje buddyzm.

Źródło: abc.net.au
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA