fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

AfD krytykuje Kościół. "Odgrywa rolę jak w Trzeciej Rzeszy"

Olaf Kosinsky [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons
Niemiecka skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) skrytykowała kościelnych hierarchów, zarzucając im odgrywanie takiej samej roli jak w czasach nazizmu.

To odpowiedź na sprzeciw Kościołów przeciwko antyimigranckiej i antyislamskiej retoryce AfD.

- Teraz wiemy, że oficjalne Kościoły, czy protestanckie, czy katolickie, są na okrągło upolitycznione - stwierdziła w tygodniku "Focus" Alice Weidel, współprzewodnicząca frakcji w parlamencie. - Rozdział Kościoła od państwa nie jest już przestrzegany - dodała w artykule, który w całości ukaże się w sobotę. Dziś poznaliśmy jego fragmenty.

- Z kilkoma wyjątkami, dużą część Kościołów odgrywa dokładnie taką samą haniebną rolę, jaką odgrywały w Trzeciej Rzeszy - twierdzi Weidel, której partia regularnie wygłasza polemiczne uwagi dotyczące nazistowskiej przeszłości Niemiec.

Protestanckie i katolickie instytucje nie stworzyły w Niemczech zorganizowanego oporu wobec Hitlera w latach 1933-1945. W ostatnich miesiącach natomiast przedstawiciele tych Kościołów wezwali członków AfD do ponownego przemyślenia ich stanowiska w kwestii m.in. uchodźców i migracji.

Weidel zapewniła, że "AfD jest jedyną chrześcijańską partią, która wciąż istnieje" w Niemczech i skrytykowała partię Angeli Merkel, oskarżając, że "CDU stała się absurdem", ponieważ "wartości chrześcijańskie nie mają już dla niej znaczenia".

Partia powstała na początku 2013 roku na fali sprzeciwu wobec pomocy finansowej dla Grecji i innych zadłużonych krajów UE. Od 2015 roku głównym hasłem ugrupowania jest zamknięcie granic dla migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, ograniczenie wpływów islamu, zaostrzenie walki z przestępczością oraz poprawa relacji z Rosją.

W wyborach parlamentarnych 24 września AfD odniosła duży sukces, stając się trzecią siłą w kraju. Określane przez niemieckie media jako "prawicowo-populistyczne" ugrupowanie zdobyło 12,6 proc. głosów i wprowadziło po raz pierwszy do Bundestagu swoich posłów.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA