fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Marek Jurek: TK został kompletnie zdewastowany

rp.pl
- Uważam, że wczoraj skończył się pewien okres, do którego prezydent mógł interweniować. Istnieje TK jako urząd konstytucyjny i jego autorytet powinien zostać odbudowany, ale dzisiaj jest kompletnie zdewastowany - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE lider Prawicy RP Marek Jurek, eurodeputowany PiS, były marszałek Sejmu.

Europoseł uważa, że PiS nie powinien w ogóle odpowiadać na pytania Komisji Europejskiej, która wychodzi poza swoje kompetencje, grożąc palcem polskiej władzy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. - Komisja Europejska faktami dokonanymi próbuje przypisać sobie prawa, których nie ma – powiedział Jurek. - KE jeżeli chodzi o zarzuty wobec państwa, że nie przestrzegamy wartości, ma takie sama prawa jak Parlament Europejski. Sugerowanie, że musimy ich słuchać, bo od nich wiele zależy, to jest szantaż.

Według gościa, Trybunał Konstytucyjny został zdewastowany, ale to Polsce powinno zależeć na odbudowaniu jego renomy. - Zdewastowanie jego autorytetu szkodzi nam – mówił Jurek.

PiS nie powinien się wytłumaczyć? - Nie przed tym organem. To jakbyśmy mieli powierzać policjantowi na drodze sprawy należące do sądu – porównywał Jurek.

- Uważam, że wczoraj skończył się pewien okres, do którego prezydent mógł interweniować – uważa Jurek. - Istnieje TK jako urząd konstytucyjny i jego autorytet powinien zostać odbudowany, ale dzisiaj jest kompletnie zdewastowany.

Były marszałek Sejmu odniósł się do piątkowych wydarzeń w Sejmie, gdy z obrad został wykluczony poseł PO Michał Szczerba. - Kartka to jedno. Tego typu demonstracje każdy może robić, ale dworowanie sobie z posiedzenia już nie jest dobre – oceniał Jurek. - Kryzys w parlamencie należy zakończyć. Bardzo liczyłem na mediacje prezydenta, ale powinno być drugie okrążenie. Liczyłem, że prezydent postawi twarde warunki zarówno PiS, jak i opozycji – dodał.

- Ludzie, którym zależy na rozwiązaniu sytuacji nie powinni podawać publicznie propozycji, tylko się spotkać – mówił Jurek. - Arbiter, mediator, powinien zaproponować konkretne rozwiązanie. Nie miejmy złudzeń, że strony się wycofają ze swoich stanowisk – dodał.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA