fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kamil Zaradkiewicz: Reasumpcja głosowania jest niemożliwa

Dr hab. Kamil Zaradkiewicz
rp.pl
- Mam nadzieję, że TK będzie mógł o tym rozstrzygnąć. Reasumpcja głosowania jest możliwa na tym posiedzeniu, podczas którego coś zostało wadliwie przegłosowane. Jeśli jest zakończone, to nie ma takiej możliwości - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE dr hab. Kamil Zaradkiewicz.

Wraca pan do Trybunału Konstytucyjnego? - Nic mi o tym nie wiadomo, odwiedziłem ostatnio Trybunał Konstytucyjny – mówił Zaradkiewicz.

„19 grudnia skończył się postkomunizm” – pisał ostatnio na Twitterze gość programu. - Podtrzymuję to zdanie – odpowiedział.

Czy odchodzącego prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego powinna spotkać odpowiedzialność prawna? - Odpowiedzialność prawna może mieć dwie postaci. Jedna to odpowiedzialność dyscyplinarna. Drugi aspekt to odpowiedzialność karna – mówił Zaradkiewicz. - Czy są powody? O tym będzie decydował prokurator albo rzecznik dyscyplinarny w TK. Prezes łamał procedury, przenosił sprawy, zmieniał składy sędziowskie.

Zaradkiewicz nie chciał odnosić się do zwolnień lekarskich, m.in. nowej prezes TK Julii Przyłębskiej, wobec czego pojawiały się pewne wątpliwości. - Nie będę się wypowiadał na temat dywagacji o zdrowiu sędziego czy sędziów. Sam padłem ofiarą zarzutów, że gdy byłem na zwolnieniu, to powinien zająć się mną Zakład Ubezpieczeń Społecznych – mówił Zaradkiewicz. - Nie będę komentował. Sam byłem ciężko chory.

Gość programu mówił, że ma niewielką wiedzę na temat kompetencji nowej prezes Trybunału, dlatego nie chce jej oceniać. - Trudno mi oceniać jej kompetencje, bo nie należy do żadnej organizacji prawniczej – mówił Zaradkiewicz. - Po prostu orzekała w sądzie, była jedną z kilku tysięcy sędziów. Któż z nas zna wszystkich sędziów w Polsce? – dodał.

Zaradkiewicz został zapytany o ostatnie wypowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który wypowiadał się na temat sędziów. - Tak to już jest, że politycy wypowiadają się na temat sędziów. Wszystko zależy od tego co mówią – komentował Zaradkiewicz. Jak dodał, nie zna tej wypowiedzi i dlatego nie będzie oceniał.

- Nie można sędziów w żaden sposób szufladkować, że jak zostali wybrani za tej władzy, to będą orzekać na jej korzyść – uważa Zaradkiewicz. - Zdumiewające, że po odejściu prezesa Rzeplińskiego, osoby, które broniły TK, nagle zmieniły zupełnie zdanie.

Na koniec padło pytanie o głosowanie sprzed tygodnia w Sali Kolumnowej. Było zgodne z przepisami? - Mam nadzieję, że właśnie TK będzie mógł o tym rozstrzygnąć. Reasumpcja głosowania jest możliwa na tym posiedzeniu, gdy coś zostało wadliwie przegłosowane. Jeśli jest zakończone, to nie ma takiej możliwości – oceniał Zaradkiewicz. Dodał, że do pełnej oceny brakuje mu wiedzy na temat wszystkich okoliczności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA