fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Nie ma ulgi mieszkaniowej w PIT na sprzedaż miejsca postojowego

Fotorzepa, Rafał Guz
Zakup parkingu to nie cel mieszkaniowy. Sprzedający nieruchomość nie skorzysta ze zwolnienia z podatku, jeśli przeznaczy zysk na miejsce dla auta.

Kto sprzeda nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, płaci co do zasady 19 proc. PIT. Uniknie podatku, jeśli zainwestuje we własne cele mieszkaniowe. Nie każdy zakup daje jednak takie prawo.

Skarbówka odpowiedziała na pytanie podatnika, który sprzedał działkę w 2015 r. i poinformował fiskusa, że chce skorzystać z ulgi na cele mieszkaniowe. Mężczyzna od razu kupił miejsce postojowe w bloku, w którym ma mieszkanie. W 2018 r. urząd skarbowy uznał jednak, że nie ma prawa do zwolnienia, i nakazał mu dopłacić podatek. Mężczyzna zapytał, czy taka decyzja była prawidłowa.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział, że urząd miał rację. Przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT za wydatki na cele mieszkaniowe uważa się zakup m.in.: domu lub mieszkania, gruntu pod budowę, budowę, rozbudowę lub remont własnego budynku.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że w przepisie nie ma mowy o innych niż lokal mieszkalny pomieszczeniach lub miejscach, nawet jeśli znajdują się w tym samym budynku. Miejsce ich położenia nie czyni z nich lokalu mieszkalnego, a tylko ten wymienił w katalogu wydatków ustawodawca.

„Celem ustawodawcy były preferencje dla zaspokajania potrzeb mieszkaniowych podatników, a nie zapewnienia im wygody przy parkowaniu samochodów" – czytamy.

Na tej podstawie fiskus uznał, że wydatkowanie przychodu ze sprzedaży działki na zakup miejsca postojowego w bloku, w którym wnioskodawca mieszka, nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Dlatego słusznie zapłacił podatek. ©?

Numer interpretacji:0112-KDIL3-2.4011. 399.2018.1.MKA

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA