fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Inwestycja mieszkaniowa pomoże uniknąć podatku PIT przy sprzedaży mieszkania

Adobe Stock
Ulga przysługuje na trwałe elementy wykończenia lokalu, np. okna, panele, czy malowanie ścian. Nie dotyczy to budowy tarasu ani płotu.

Osoby, które sprzedały nieruchomość przez upływem pięciu lat od jej nabycia, mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku. (Przypomnijmy, że po pięciu latach dochód ze sprzedaży w ogóle nie podlega PIT). Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, by skorzystać z ulgi, trzeba w ciągu dwóch lat od sprzedaży przeznaczyć dochód na własne cele mieszkaniowe. Jakie to cele? Zgodnie z art. art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT, są to m.in. wydatki na nabycie budynku mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, gruntu pod budowę, remont oraz rozbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne.

Czytaj też:

Z tego wynika, że prawo do zwolnienia daje nie tylko inwestycja w zakup nowej nieruchomości, ale też wydatki na jej wykończenie. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Więcej na ten skarbówka wyjaśnia w interpretacjach. Wynika z nich, że wydatki na cele mieszkaniowe powinny dotyczyć bezpośrednio bryły budynku, np. gresu, parapetów czy drzwi. Nie ma natomiast ulgi na zakup wyposażenia: mebli czy sprzętów AGD, ani na urządzenie przestrzeni wokół domu.

Zgodnie z interpretacją z 8 września 2017 r. (nr 0111-KDIB2-2.4011.159.2017.2.BF), prawo do ulgi dają wydatki na zakup: paneli podłogowych, drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, płytek ceramicznych i wykonanie przyłącza, np. wody.

„Za wydatki na własne cele mieszkaniowe uważa się też tzw. biały montaż (m.in. umywalka, wanna, prysznic, baterie), ponieważ stanowią one część instalacji wodno-kanalizacyjnej" – czytamy w interpretacji.

Sprzedający, by skorzystać z ulgi, musi złożyć zeznanie PIT-39 do końca kwietnia następnego roku. Informuje w nim fiskusa o kwocie dochodu ze sprzedaży przeznaczonego na własne cele mieszkaniowe.

Zwolnione z podatku nie mogą być natomiast koszty zakupu kuchenki gazowo-elektrycznej wraz z obudową ani zabudowa trwała na stałe przymocowana do danego pomieszczenia. Wyposażenie mieszkania w sprzęt AGD i meble nie może być traktowane jak remont. Umeblowanie, nawet w trwałej zabudowie, nie ma charakteru prac budowlanych. Tak wynika z wyroku NSA (II FSK 639/05).

Fiskus potwierdza to w innej interpretacji z 22 czerwca 2018 r. (0112-KDIL3-2.4011.250.2018.2.DJ). Wyjaśnia w niej, że za remont nie uznaje się wydatków poniesionych na stałą zabudowę wnętrza z drzwiami suwanymi wraz z ich montażem. Wydatki te dotyczą bowiem zakupu czy też wykonania wyposażenia mieszkania. Umeblowanie (nawet to w trwałej zabudowie) nie może być podstawą do zastosowania ulgi.

We wcześniejszej interpretacji – z 15 lipca 2016 r. (nr ILPB2/4511-1-511/16-4/MKI) fiskus wyjaśnił, że do zwolnienia z PIT nie uprawnia zaś budowa ogrodzenia wokół działki, tarasu ani położenie kostki brukowej. Nie są to bowiem elementy włączone w konstrukcyjną bryłę budynku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA