fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek od darowizny przekazanej żonie a separacja

123RF
Darowizna przekazana żonie jest zwolniona z podatku. Nawet jeśli ma ona złe stosunki z mężem.

Wsparcie od najbliższej rodziny jest nieopodatkowane. Także otrzymane od będącego w separacji małżonka. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Rodzinna darowizna może być podatkową pułapką

Wystąpiła o nią kobieta, która od 13 lat jest z mężem w separacji. Ma on jej darować udziały w mieszkaniu. Kobieta twierdzi, że nie będzie musiała płacić podatku. Darowizny dla najbliższej rodziny są bowiem zwolnione z daniny.

Fiskus zgodził się z tym. Podkreślił, że orzeczenie separacji przez sąd nie oznacza ustania małżeństwa. Tak wynika z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nimi małżeństwo ustaje na skutek śmierci biologicznej jednego z małżonków, unieważnienia, uznania małżonka za zmarłego oraz orzeczenia rozwodu. Generalnie separacja odnosi taki skutek prawny jak rozwód (z wyłączeniami zawartymi w przepisach), nie zmienia to jednak faktu, że małżeństwo trwa.

Czytaj także: Darowizny w rodzinie

Zdaniem skarbówki przepisy prawa rodzinnego należy stosować także przy wykładni prawa podatkowego. Skoro więc w ustawie o podatku od spadków i darowizn nie ma odmiennych uregulowań dla małżonków w trakcie separacji, należy przyjąć, że przysługuje im pełne zwolnienie z daniny.

Pamiętajmy, że jeśli darowizna przekracza 9637 zł, musi być zgłoszona do urzędu skarbowego. Potrzebny jest do tego formularz SD-Z2. Na jego złożenie obdarowany ma sześć miesięcy. Uniknie tego obowiązku, jeśli umowę zawarto w formie aktu notarialnego (jest on obowiązkowy przy przeniesieniu własności nieruchomości).

Podatku nie trzeba także płacić, jeśli darowiznę dostają zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

numer interpretacji: 0111-KDIB4.4015. 71.2018.1.BD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA