fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga podatkowa na terapię psychologiczną niepełnosprawnego dziecka

Dziecko u psychologa
Ulga podatkowa na terapię dziecka
AdobeStock
Matka niepełnosprawnego dziecka odliczy wydatki na spotkania z psychologiem.

Skarbówka wydała taką interpretację w sprawie podatniczki, której niepełnoletnia córka jest osobą niepełnosprawną w stopniu lekkim (autyzm w postaci zespołu Aspergera). Lekarz psychiatra zalecał jej psychoterapię, twierdząc, iż jest to podstawa poprawy stanu zdrowia. Dziewczyna nie potrafi nawiązywać kontaktów z rówieśnikami i osobami dorosłymi oraz cierpi na uogólnione lęki, dlatego regularnie chodzi do psychologa. Według matki psychoterapia jest zabiegiem rehabilitacyjnym, dlatego wydatki na nią można odliczyć od dochodu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z takim stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne. Warunkiem jest posiadanie orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Z odliczenia mogą skorzystać też podatnicy, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne, m.in. współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, jeśli roczne dochody osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej (nie wlicza się tu alimentów ani zasiłku pielęgnacyjnego).

„Indywidualne sesje psychoterapii córki należy zakwalifikować do zabiegów rehabilitacyjnych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT. W konsekwencji wydatki, które poniosła wnioskodawczyni w 2020 r. na te cele, może odliczyć od podstawy opodatkowania w zeznaniu za 2020 r." – stwierdził dyrektor KIS.

nr interpretacji: 0115-KDIT2.4011. 931.2020.1.MM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA