fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT za 2015: Z dopłatą podatku można poczekać

123RF
Ile pieniędzy można odzyskać, korzystając z ulgi na dzieci, i do kiedy trzeba dopłacić podatek – o to czytelnicy pytali naszego eksperta podczas dyżuru redakcyjnego w sprawie rocznego rozliczenia PIT.

Konrad Filip Turzyński, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy

Mam dwójkę dzieci. W 2015 r. kwota podatku obliczona od mojego dochodu byłaby niższa niż wysokość przysługującej mi ulgi na dzieci. Jaką kwotę podatku ostatecznie odzyskam?

Poprzednio obowiązujące zasady odliczania ulgi na dzieci polegały na tym, że gdyby podatnik miał zapłacić 1800 zł podatku od osiągniętego dochodu, to posiadając dwójkę dzieci, nie korzystał w pełni z ulgi na dzieci. Łączne odliczenie w związku ze skorzystaniem z ulgi na dzieci wyniosłoby 1112,04 zł x 2, tj. 2224,08 zł, a więc więcej niż podatek należny od jego dochodów przed skorzystaniem z ulgi. Kwota odliczenia byłaby więc wyższa niż kwota podatku. Różnica nie była podatnikowi zwracana ani możliwa do rozliczenia w kolejnych latach.

W rozliczeniu PIT za 2015 r. już drugi raz podatnicy mogą skorzystać z możliwości odliczenia tzw. ulgi na dzieci w kwocie przekraczającej wartość podatku należnego od ich dochodu. Od 2015 r. istnieje bowiem możliwość odliczenia także różnicy między kwotą podatku należnego od osiągniętego dochodu a kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia (na przykładzie kwota 422,08 zł, tj. 2224,08 – 1800 zł). Kwota ta zostanie podatnikowi zwrócona przez urząd, jeśli nie będzie wyższa niż zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeśli będzie wyższa, przepadnie w części przekraczającej wartość tych składek, a podatnik odzyska tylko kwotę równą sumie zapłaconych składek.

Aby dokonać takiego odliczenia, należy pamiętać o załączaniu do swojego PIT załącznika PIT/UZ.

Po otrzymaniu informacji od moich pracodawców przeliczyłem wstępnie moje zeznanie za 2015 r. Okazało się, że muszę dopłacić prawie 2 tys. zł podatku. Czy muszę tę kwotę zapłacić od razu?

Z dopłatą podatku można poczekać do ostatniej chwili określonej w przepisach. Wypełnione zeznanie roczne można wysłać albo też złożyć wcześniej, a z zapłatą się wstrzymać.

Ostateczny termin na złożenie PIT i na ewentualną dopłatę podatku jest ten sam. Co do zasady upływa 30 kwietnia. W tym roku 30 wypada w sobotę, więc na rozliczenie się z PIT za 2015 r. podatnicy będą mieli czas do poniedziałku 2 maja. —oprac. olat

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA