Wynajem domku z prostym ryczałtem

Osoba udostępniająca turystom letnią posiadłość nie musi zakładać działalności gospodarczej.

Publikacja: 28.03.2019 07:39

Wynajem domku z prostym ryczałtem

Foto: Adobe Stock

Przychody z wynajmu można opodatkować ryczałtem. Pod warunkiem że to, co robimy, nie jest działalnością gospodarczą. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Najem domków letniskowych: ryczałt czy karta podatkowa

Wystąpił o nią właściciel wiejskiego domku letniskowego. Jest w nim pięć pokoi z sześcioma miejscami do spania. Mężczyzna chce je wynajmować turystom. Będzie się tym zajmował sam, ewentualnie pomoże mu rodzina. Najemców zamierza szukać poprzez znajomych oraz korzystając z ogłoszeń w internecie. Domek jest też wykorzystywany na jego prywatne cele (weekendowe wypady, spotkania towarzyskie). Mężczyzna twierdzi, że wynajem nie jest działalnością gospodarczą, gdyż zajmuje się nim nieregularnie i nieprofesjonalnie. Nie musi więc zakładać firmy, a z fiskusem może się rozliczać prostym ryczałtem, płaconym od przychodów.

Skarbówka przypomniała, że zgodnie z ustawą o PIT działalność gospodarczą prowadzi ten, kto działa w sposób ciągły, powtarzalny, zorganizowany i chce na tym zarobić. Jeśli najem spełnia przesłanki działalności gospodarczej, to powinien być rozliczany na przewidzianych dla niej zasadach, niezależnie od tego, czy podatnik ją zarejestrował. Jednak z  okoliczności opisanej sprawy wynika, że wynajmujący nie jest przedsiębiorcą. To, co robi, jest zwykłym zarządzaniem swoim majątkiem. Przychody może więc rozliczać ryczałtem naliczanym od przychodu. Podstawowa stawka wynosi 8,5 proc. Ci, którzy zarobią więcej niż 100 tys. zł rocznie, od nadwyżki płacą 12,5 proc.

Właściciel domku nie ma natomiast prawa do rozliczania się w formie karty podatkowej (o to też pytał we wniosku o interpretację). Jest to możliwe tylko wtedy, gdy wynajem został zaliczony do działalności gospodarczej. Nie da się opodatkować kartą najmu wykonywanego poza działalnością – podkreśliła skarbówka.

Przypomnijmy, że osoba, która zarabia na wynajmie prywatnym, może się też rozliczać z fiskusem na podstawie ustawy o PIT. Jest to z reguły korzystne dla tych, którzy ponoszą duże wydatki na nieruchomość (przy ryczałcie nie można ich odliczyć). Rozliczając najem prywatny na podstawie ustawy o PIT, przychód obniżamy o koszty, a podatek liczymy według skali (18 albo 32 proc.). Przy sporych kosztach, np. naliczaniu odpisów amortyzacyjnych od ceny obiektu, można zapłacić fiskusowi dużo mniej (mimo wyższej stawki podatku).

Nr interpretacji: 0115-KDIT3. 4011.105.2019.1.AK

Przychody z wynajmu można opodatkować ryczałtem. Pod warunkiem że to, co robimy, nie jest działalnością gospodarczą. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Najem domków letniskowych: ryczałt czy karta podatkowa

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona