Wystawa w siedzibie Prokuratorii przedstawia historię Prokuratorii od 1816 r., jej strukturę, działalność, sylwetki prezesów oraz znamienitych prawników. Patronat na wystawą objęła "Rzeczpospolita".

Obecny urząd ma z dawnymi, poczynając od powołanej w październiku 1816 r. Prokuratorii Generalnej w Królestwie Polskim, związek raczej symboliczny. Choć zadaniem tej najstarszej Prokuratorii, podobnie jak obecnej, była obrona własności oraz interesów majątkowych Skarbu Państwa i instytucji publicznych.

Co ciekawe, nawet po zniesieniu Królestwa Polskiego tamta Prokuratoria funkcjonowała do 1915 r., a więc praktycznie do odzyskania niepodległości. Druga RP też ją miała, ale wzorowaną na austriackiej. W PRL reprezentację Skarbu Państwa powierzono prawnikom poszczególnych przedsiębiorstw i urzędów. To oczywiście nie gwarantowało zawsze ich wysokich kompetencji.

Po upadku PRL, mimo postulatów, reaktywowano Prokuratorię dopiero w 2006 r., ale szybko uzyskała wysokie oceny i respekt prawników. Jej głównym zadaniem jest reprezentowanie Skarbu Państwa przed sądami w najważniejszych sprawach.