fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rok 2020 był rokiem Chin. Czy to koniec Zachodu?

rakieta Long March 8
Lądowanie chińskiej sondy na Księżycu oraz sprowadzenie na Ziemię 2 kg próbek gruntu każą nam patrzeć na Azję zupełnie inaczej niż dotychczas. Na zdjęciu najnowsze osiągnięcie chińskiej myśli technologicznej, rakieta Long March 8
AFP
Porządek zachodniego świata już nie istnieje i nigdy nie powróci – wieszczą eksperci. Przyszłość należy do Azji i jej największej gospodarki – Chin. Ale chcąc być innowacyjne, nie mogą one już tylko kraść, przemycać, składać i przerabiać obcych pomysłów. Muszą stać się kreatywne. Ilość zastąpić jakością.

Poprzedni światowy kryzys z 2008 r., który dotknął rynków finansowych, przede wszystkim zachodnich, przyniósł znaczącą zmianę: w poważnej mierze przesunął centrum globalnej gospodarki i handlu z Atlantyku na Pacyfik. Dziś wszystko wskazuje na to, że pandemia 2020 r. przyniesie powtórkę z historii i jeszcze większe przesunięcie w kierunku Azji Wschodniej, gdzie pierwsze skrzypce grają Chiny.

Gdy pod koniec 2019 r. w chińskiej prowincji Hubei i jej stolicy, mieście Wuhan, wybuchła zaraza, której pochodzenia i charakteru do dziś do końca nie odkryto, chyba nikt na świecie nie spodziewał się, że z lokalnego kryzysu przerodzi się to w pandemię, która zatrzęsie dosłownie całym światem.

Po pandemii recesja

Nawet po roku nie znamy ani liczby ofiar, ani kosztów wciąż trwającej pandemii. Jedynym światełkiem w tunelu są stosowane już szczepionki. Wiadomo już, że tak jak w roku 2020 dotknął nas koronawirus, tak w roku następnym i być może kolejnych wpadniemy...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA