fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katarzyna Kozyra: Najważniejsze jest poczucie wolności

Fotorzepa, Katarzyna Kozyra
Nie posługuję się w sztuce skomplikowanym językiem, on ma wzbudzać emocje. To, co robię, nie jest zaadresowane do elity, która zadziera nosa, wszystko widziała i jest zupełnie niewrażliwa na emocje - mówi Katarzyna Kozyra, rzeźbiarka, autorka fotografii, instalacji i filmów wideo.

Plus Minus: Jest pani jedną z najbardziej znanych, ale i kontrowersyjnych polskich artystek. W 1993 roku jako dyplom zrealizowała pani „Piramidę zwierząt", rzeźbę – instalację składającą się z ustawionych na sobie martwych, wypchanych zwierząt: konia, psa, kota i koguta. Dwa z nich, konia i koguta, to pani sama wybrała i zleciła ich zabicie. Pracę uzupełniał film wideo pokazujący zabijanie konia.

Nie wiem, czy po raz drugi zrobiłabym to, ta praca kosztowała mnie zbyt wiele emocji. Drugi raz bym tego nie wytrzymała.

Widzowie też je mieli, oglądając „Piramidę zwierząt", i często nie były to emocje pozytywne.

Wielu dawało się podjudzać przez głupie gazety, nie myśleli samodzielnie. Choć wiedziałam, że te ludzkie emocje były absurdalne, czułam się dotknięta, że mnie to spotyka, bo realizowałam pracę w dobrej wierze.

Może widzowie byli oburzeni poświęcaniem życia zwierząt w imię powstania dzieła sztuki?

Pewnie tak. Tylko dlaczego ni...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA