fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prof. Konrad Świrski: Ekologiczna kampania jest przegrana

Fotorzepa, Jan Dudek
Nie kwestionuję niszczenia planety czy problemów klimatycznych, ale wydaje mi się, że ta niepewność i napięcia polityczne, których doświadczamy już dziś, pośrednio wynikają z tego, że rozpoczęła się walka o zasoby – mówi Mariuszowi Janikowi profesor Politechniki Warszawskiej Konrad Świrski.

Plus Minus: Tego lata już kilkakrotnie pobiliśmy rekord dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną, przekraczając poziom 24 gigawatów (GW). Na poziomie globalnym w 2017 r. ludzkość pożarła ponad 21 tys. terawatogodzin (TWh) energii. Czy to uzależnienie będzie już tylko coraz większe?

Po pierwsze, proszę zwrócić uwagę na gwałtowne zwiększenie się populacji na świecie. W połowie lat 70. na świecie były 4 mld ludzi, a obecnie zbliżamy się do 8 mld. Innymi słowy, w zaledwie pół wieku liczba ludzi zwiększyła się niemal dwukrotnie, co pociągnęło za sobą również niemal dwukrotne zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Po drugie, proszę też zwrócić uwagę, że ten wzrost popytu nie jest równomierny: w krajach wysoko rozwiniętych faktyczne zużycie energii stoi. Ba, w niektórych wręcz spada.

Zaglądam do danych Międzynarodowej Agencji Energii i widzę, że między 2016 a 2017 r. globalne zapotrzebowanie wzrosło o 2,6 proc., tym...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA