MARIUSZ JANIK

Słoweński rowerowy raj tuż za progiem

Dosyć nieoczekiwanie stolica maleńkiej Słowenii znalazła się wśród najlepiej dostosowanych dla rowerzystów miast w Europie. To nie był jednak przypadek.

Berlin przeprosił się z atomówkami

Niemiecki rząd zdecydował o wydłużeniu działania dwóch elektrowni atomowych do połowy kwietnia 2023 r. Co dalej, zdecyduje przebieg kryzysu energetycznego.

Mariusz Janik: Pyrrusowe zwycięstwo

Skala triumfu fotowoltaiki nad Wisłą przerosła nie tylko szacunki autorów rządowych programów i strategii, ale przede wszystkim możliwości systemu energetycznego.

Świat wycofuje się z decyzji o wyłączaniu reaktorów

Jednym z symptomów kryzysu energetycznego, z jakim ma do czynienia dziś świat, są kolejne decyzje o anulowaniu decyzji o likwidacji instalacji atomowych. Reaktory dostają drugie życie.

Duży rynek małych reaktorów

7 miliardów dolarów może być wart rynek małych reaktorów modularnych (SMR) już w 2030 r. Być może to skromne szacunki: projektów tego typu przybywa w błyskawicznym tempie.

Fender mustang jak złoto. Gitara elektryczna jeszcze nie umarła

Jeszcze kilka lat temu zapowiadano koniec epoki gitary elektrycznej. Miały ją wyprzeć komputerowe sample. Okazało się jednak, że jej śmierć wieszczono przedwcześnie.

Branża nuklearna nalega: przyspieszmy budowę elektrowni

Dla bezpieczeństwa energetycznego i dobra klimatu powinniśmy działać szybciej – przekonują organizacje zajmujące się technologią atomową.

Rok wyjątkowej empatii i dobrej woli

Dzień Pomocy Humanitarnej obchodzimy w tym roku w cieniu niezwykłej mobilizacji Polaków, także na regionalnym szczeblu.

Innowatorzy wkraczają do nuklearnego świata

Technologie nuklearne XXI w. wymagają wyższego poziomu bezpieczeństwa i efektywności niż dzisiejsza konwencjonalna energetyka atomowa. Pracuje nad tym szereg start-upów.

Czy Al-Kaida przetrwa po stracie lidera?

Zabicie przez Amerykanów kolejnego przywódcy Al-Kaidy nie oznacza jej końca ani tym bardziej końca radykalnych ruchów islamskich. Ale organizacja założona przez bin Ladena i tak jest już cieniem dawnej potęgi.