MARIUSZ JANIK

Egipt. Biedny ale ważny

Jeszcze dwa lata temu Joe Biden nazywał egipskiego prezydenta ulubionym dyktatorem Trumpa. Dziś musi sobie wydeptać nowe ścieżki do pałacu Sisiego. Bo bez wiedzy Egipcjan niewiele się na Bliskim Wschodzie dzieje.

Indonezyjski cud Joko Widodo

Indonezji udaje się to, co nie powiodło się wielu rozwijającym się państwom świata. Kraj przeszedł suchą stopą przez pandemiczny kryzys i stabilnie się rozwija. Wciąż jednak drzemią tam demony przeszłości.

Wieczny banita Abolhasan Banisadr

Był jedynym prezydentem Iranu z rzeczywistym demokratycznym mandatem do sprawowania władzy. Jak zapewniał, gdyby nie wojna z Irakiem, mógłby odwrócić bieg spraw i odsunąć szyicki kler od struktur władzy. Skończyło się na kilkunastu miesiącach prezydentury i kilkudziesięciu latach życia na emigracji pod policyjną ochroną. 9 października 2021 r. 88-letni polityk zmarł w Paryżu.

Najlepiej przezimować z rowerem nad Atlantykiem

Zimą nie trzeba już szukać rowerowych azylów w Afryce czy południowej Azji. Na zachodzie Europy w dwóch kółkach zadurzyła się Portugalia.

Tryt, uran, atomowe technologie. Wszystko pisane cyrylicą

Sankcje, ucieczka firm z Rosji, zrywanie współpracy kulturalnej – skala konsekwencji agresji na Ukrainę w ostatnich miesiącach była bezprecedensowa. Ale energetykę – zwłaszcza nuklearną – ominęła łukiem.

Idzie czas przełomowych decyzji

Po nadchodzącym roku nie należy się spodziewać zmian na lepsze. Ale nasza przyszłość może zależeć od decyzji, które powinny zapaść w ciągu kolejnych miesięcy.

Przełom w pracach nad fuzją termojądrową?

Po raz pierwszy naukowcom udało się uzyskać dodatni bilans w reakcji fuzji atomów. Teoria przekształciła się zatem w praktykę, a to może oznaczać nowy rozdział w historii energetyki nuklearnej.

Atom ma się znaleźć w sercu systemu energetycznego Albionu

Rząd w Londynie uznaje energetykę atomową za fundament przyszłej architektury energetycznej Wysp. Plany są tak ambitne, że skłoniły legendarnego Rolls-Royce’a do zapowiedzi zmiany profilu działalności.

Nieoficjalna stolica całorocznej jazdy na dwóch kółkach

Przeciętny Europejczyk porzuca rower, gdy tylko pierwsze przymrozki zetną kałuże w taflę lub przyprószy pierwszy śnieg. Ale nie w Oulu: zimą w tym fińskim mieście jeździ się na całego.

Czesi jednomyślni w sprawie atomu

20 lat temu Czesi spierali się, czy otwartej wówczas elektrowni jądrowej w Temelinie od razu nie zamknąć. Dziś panuje narodowa zgoda, że atom jest krajowi potrzebny.