MARIUSZ JANIK

Sektor przed wielkimi wyzwaniami

Choć to energetyka czy transport przykuwają uwagę w dyskusjach o zmianach klimatycznych, to transformacja budownictwa może mieć największy wpływ na nasze życie.

Na Izrael czeka jeszcze groźniejszy przeciwnik

„Jesteśmy gotowi wziąć się teraz za Liban” – odgrażają się izraelskie jastrzębie. Hezbollah nie pozostaje dłużny. Na północnej granicy Izraela rodzi się drugi front konfliktu bliskowschodniego, ale nie miejmy wątpliwości – Hezbollah to znacznie twardszy orzech do zgryzienia niż Hamas.

Indyjscy „wyklęci” wracają do łask

Kto kontroluje przeszłość, kontroluje też przyszłość. Rządząca subkontynentem prawica od pewnego czasu przetasowuje panteon autorów niepodległości Indii, wprowadzając do niego tych, którzy z Gandhim i jego ruchem non violence mieli niewiele wspólnego.

ESG w budownictwie: kolejny filar klimatycznej rewolucji

Dążenie do zrównoważonego rozwoju jest wyzwaniem w każdej branży. Ale w szeroko pojętym budownictwie ma ono szczególnie duże znaczenie.

Pervez Musharraf – generał generalny wykonawczy

W galerii dyktatorów świata Pervez Musharraf zająłby zapewne poślednie miejsce. O ironio, po jego śmierci chętniej wspomina się stabilność, jaką usiłował zaprowadzić w Pakistanie, niż fakt, że złamał wszelkie reguły demokracji.

Ali Chamenei – najwyższy lawirant Iranu

Katastrofa, w której zginął niedawno prezydent Iranu, nie była dla Islamskiej Republiki wielkim wstrząsem. Ale ten nieuchronnie nadchodzi: najwyższy przywódca ma 85 lat i wyścig o schedę po nim wkrótce się zacznie.

Zapomniany afrykański ludobójca

„Unikalny Cud” – tak mawiał o sobie Francisco Macías Nguema. Rodacy, głównie ci, którym udało się uciec z kraju, nazywali go mordercą. Po jego upadku publicyści snuli paralele do III Rzeszy czy Kambodży pod rządami Pol Pota. A kim był naprawdę? Trudno powiedzieć, bo Gwinea Równikowa to jeden z najmniejszych i najmniej znanych krajów Afryki.

Przedsiębiorcy boją się rachunków za prąd

Przedstawiciele firm biorący udział w naszym badaniu za największe wyzwanie w najbliższej przyszłości uznają transformację energetyczną. Rzeczywiście, czasy są rewolucyjne.

Kolekcjonerzy na krętych drogach

Inwestowanie w zabytkowe samochody to droga przez pole minowe: bardzo łatwo wydać wielkie pieniądze i błyskawicznie je stracić. To sztuka dla prawdziwych pasjonatów, w której zysk pojawia się jako skutek uboczny.

Indie chcą wyprzedzić Niemcy i Japonię. Mocarstwo niepewnych statystyk

Wizja premiera Modiego jest prosta: za niespełna ćwierć wieku Indie mają znaleźć się w gronie państw rozwiniętych. Ba, nawet na ich czele. Rynki powątpiewają, ale wyborcy zdają się w ten wielki skok wierzyć.