MARIUSZ JANIK

Walka o szafranowy elektorat

„Indie chcą być przyjacielem każdego” – przekonuje szef dyplomacji w Delhi. I faktycznie, sztukę lawirowania między Zachodem, Chinami i Rosją opanowali do perfekcji. Pytanie, czy układ na geopolitycznej szachownicy nie ulegnie zmianom, jeśli premier Narendra Modi nie obroni władzy w nadchodzących wyborach.

Naprawa samolotu podczas lotu

Rozpoczynająca się transfromacja energetyczna odbędzie się gigantycznym kosztem, za to korzyści z niej będą dla zwykłego konsumenta zapewne mało zauważalne.

Wojna, która nie ma wybuchnąć

Snuto czarne scenariusze, ale mijają miesiące izraelskiej kampanii w Strefie Gazy, a Teheran wciąż nie dokonał pomsty, która zamieniłaby Bliski Wschód w morze ognia. Powód? Może ten, że w stosunkach Iranu z Izraelem mało co jest takie, jak się na pozór wydaje.

Komunista, kapitalista, sekretarz, pozer

Jego śmierć 30 listopada 2022 r. nie przyciągnęła wielkiej uwagi. Dziś wspomnienia o Jiangu Zeminie zbladły, zwłaszcza w obliczu tego, co z Chinami i posiadaną władzą robi Xi Jinping. A jednak to Jiang stworzył takie Państwo Środka, jakie Xi jedynie twórczo rozwija: hybrydę komunizmu z patologiami kapitalizmu, globalnymi ambicjami mocarstwowymi i namiastką igrzysk dla ludu.

Cierpliwe tkanie pajęczyny

Z grupy niegdysiejszych dynamicznie rozwijających się gospodarek BRICS staje się zrzeszeniem reżimów niechętnie nastawionych do tego, by Zachód wtrącał się w ich sprawy. Jednak kluczowa rola Pekinu w organizacji nie wszystkim zaproszonym pasuje.

Rynek pracownika wciąż ma się dobrze. Ale wszystko, co dobre...

Z trzecią najniższą stopą bezrobocia w UE polski rynek pracy ma się doskonale, właściwie – jak nigdy. Przyszły rok nie powinien zanadto zmienić obecnego status quo, choć nie każda branża uchodzi już za „rynek pracownika”.

Pełzającą apokalipsę trudno nam traktować poważnie

Najgorętszy rok w historii pomiarów temperatury na Ziemi za nami. Przejęli się nieliczni, bo dotkliwe kataklizmy dotknęły miejsca, które i tak słynęły z niestabilnej pogody. W 2024 r. światowi decydenci też nie będą brać byka za rogi.

Słońce oświetli i ogrzeje Europę

Branża PV szykuje się do skoku. 18 GW to łączna moc gotowych do realizacji projektów fotowoltaicznych w Polsce. I bardzo dobrze: energia słoneczna to fundament planu REPowerEU.

Zielony zwrot w polskiej polityce

Choć ochrona środowiska naturalnego była jedynie drugorzędnym wątkiem kampanii wyborczej, to dla coraz większej grupy Polaków staje się priorytetem.

Rusza szczyt klimatyczny w Dubaju: globalne zderzenie interesów klimatycznych

Choć szczyt w Dubaju jest raczej podsumowaniem stale toczących się negocjacji, to wśród 70 tysięcy jego uczestników jest co najmniej kilka stronnictw, które zawalczą w Emiratach o swoje cele.