MARIUSZ JANIK

Nowe nadzieje, stare zmartwienia

Ubiegły rok był dla OZE wyjątkowo dobry, zarówno pod względem rozwoju rynku, jak i roli, jaką odegrały one w walce ze zmianami klimatycznymi. W Polsce jednak widać, że droga do rewolucji jest bardzo kręta.

Dekarbonizacja to konkurencyjność

Nie łudźmy się: zmiany klimatyczne nie odpuszczają. Z każdym kolejnym miesiącem rekordowych temperatur kwestia zahamowania ich staje się, nomen omen, coraz bardziej paląca.

Bitwa o emisje: desperacja i determinacja

Emisje gazów cieplarnianych w ubiegłym roku znowu wzrosły. Ale też mogły zwiększyć się trzykrotnie bardziej. Cieszyć się zatem, czy martwić? Ani jedno, ani drugie: wyciągnąć wnioski i korzystać z nich, przyspieszając transformację.

Walka o szafranowy elektorat

„Indie chcą być przyjacielem każdego” – przekonuje szef dyplomacji w Delhi. I faktycznie, sztukę lawirowania między Zachodem, Chinami i Rosją opanowali do perfekcji. Pytanie, czy układ na geopolitycznej szachownicy nie ulegnie zmianom, jeśli premier Narendra Modi nie obroni władzy w nadchodzących wyborach.

Naprawa samolotu podczas lotu

Rozpoczynająca się transfromacja energetyczna odbędzie się gigantycznym kosztem, za to korzyści z niej będą dla zwykłego konsumenta zapewne mało zauważalne.

Wojna, która nie ma wybuchnąć

Snuto czarne scenariusze, ale mijają miesiące izraelskiej kampanii w Strefie Gazy, a Teheran wciąż nie dokonał pomsty, która zamieniłaby Bliski Wschód w morze ognia. Powód? Może ten, że w stosunkach Iranu z Izraelem mało co jest takie, jak się na pozór wydaje.

Komunista, kapitalista, sekretarz, pozer

Jego śmierć 30 listopada 2022 r. nie przyciągnęła wielkiej uwagi. Dziś wspomnienia o Jiangu Zeminie zbladły, zwłaszcza w obliczu tego, co z Chinami i posiadaną władzą robi Xi Jinping. A jednak to Jiang stworzył takie Państwo Środka, jakie Xi jedynie twórczo rozwija: hybrydę komunizmu z patologiami kapitalizmu, globalnymi ambicjami mocarstwowymi i namiastką igrzysk dla ludu.

Cierpliwe tkanie pajęczyny

Z grupy niegdysiejszych dynamicznie rozwijających się gospodarek BRICS staje się zrzeszeniem reżimów niechętnie nastawionych do tego, by Zachód wtrącał się w ich sprawy. Jednak kluczowa rola Pekinu w organizacji nie wszystkim zaproszonym pasuje.

Rynek pracownika wciąż ma się dobrze. Ale wszystko, co dobre...

Z trzecią najniższą stopą bezrobocia w UE polski rynek pracy ma się doskonale, właściwie – jak nigdy. Przyszły rok nie powinien zanadto zmienić obecnego status quo, choć nie każda branża uchodzi już za „rynek pracownika”.

Pełzającą apokalipsę trudno nam traktować poważnie

Najgorętszy rok w historii pomiarów temperatury na Ziemi za nami. Przejęli się nieliczni, bo dotkliwe kataklizmy dotknęły miejsca, które i tak słynęły z niestabilnej pogody. W 2024 r. światowi decydenci też nie będą brać byka za rogi.