fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy piosenka może zmienić świat

Materiały prasowe
Na film opowiedziany przez Reginę King (reżyserka i aktorka, zdobywczyni Oscara w 2019 r.), a oparty na sztuce scenicznej Kempa Powersa, składają się inscenizowane wydarzenia z 1964 r. 25 lutego rzeczonego roku bokser Cassius Clay, później znany jako Muhammad Ali (Eli Goree), zdobywa mistrzostwo wagi ciężkiej. Aby uczcić sukces, w motelu na przedmieściach Miami spotyka się z przyjaciółmi: działaczem politycznym Malcolmem X (Kingsley Ben-Adir), wokalistą soulowym Samem Cookiem (Leslie Odom Jr.) i futbolistą Jimem Brownem (Aldis Hodge). Jednak zamiast celebrować sukces, debatują nad prawami obywatelskimi Afroamerykanów.

Już w sekwencji otwierającej „Pewnej nocy w Miami..." poznajemy kolejnych bohaterów wieczoru. Cooke podczas występu w nowojorskim klubie Copacabana zostaje chłodno przyjęty przez białą publikę, Brown odwiedza przyjaciela rodziny, który chwali jego umiejętności piłkarskie, ale nie wpuszcza za próg domu, bo przecież futbolista jest czarny, a Malcolm X zamierza opuścić zgromadzenie Narodu Islamu po kłótniach z liderami organizacji. Jedynie Cassius Clay jest pełen optymizmu, bo jeszcze nie wie, że indywidualny sukces nie pomoże w uzyskaniu społecznego poparcia dla równouprawnienia czarnych.

Najbardziej interesujące w filmie King jest zderzenie postaw i pytanie, jak należy walczyć o swoje prawa: delikatnie czy gwałtownie, w ukryciu czy otwarcie? Czy muzyka i sport mogą być orężem w walce? Siłą scenariusza jest naświetlenie problemu z  wielu stron (zasłużona nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany) i wiarygodnie brzmiące dialogi, których aż chce si...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA