fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Andrzej Zybertowicz. Przyszłość? Zostaną kapitaliści, najbardziej utalentowani i prekariat

Andrzej Zybertowicz
Michał Woźniak, EAST NEWS
Część klasy średniej przejdzie do nowej klasy kreatywnej, związanej z kolejnymi fazami rewolucji cyfrowej. Tylko że większość ludzi nie jest fizjologicznie zdolna do wykonywania prac wysoce kreatywnych - mówi Andrzej Zybertowicz, socjolog.

Plus Minus: Z początku pandemia najmocniej uderzyła w prekariat – ludzi żyjących i zarabiających z dnia na dzień, często w kilku różnych miejscach bez gwarancji stabilnego zatrudnienia, ubezpieczeń społecznych i nieposiadających większych oszczędności. Ale coraz częściej słychać głosy, że tak naprawdę głównym przegranym może się okazać klasa średnia. Zostawmy trochę z boku badania naukowe, które naturalnie nie nadążają za zaskakującymi wydarzeniami ostatniego roku, i chwyćmy się socjologii spekulacyjnej, ostatniej deski ratunku w czasach kryzysu. No właśnie, kryzysu społecznego?

Pandemia przysłania nam rzeczywistą siłę sprawczą przemian – jest nią rewolucja cyfrowa, która zresztą dopiero się rozkręca, choć koronawirus niektóre procesy przyspiesza. Kevin Drum, znany amerykański publicysta, pisał w renomowanym magazynie „Foreign Affairs", że wszystkie opowieści o rozwoju demokracji, wolności, praw człowieka – cała ta historia snuta na Zachodzie...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA