Masakra w Etiopii. Zabici za chrześcijaństwo?

W Etiopii doszło do masakry 750 chrześcijan. Czy aby na pewno? Fake news czy zwyczajowa zmowa milczenia wobec podobnych zbrodni?

Publikacja: 05.02.2021 10:00

W Niedzielę Wielkanocną 2019 r. Sri Lanką wstrząsnęła seria ośmiu ataków bombowych. W kościele św. S

W Niedzielę Wielkanocną 2019 r. Sri Lanką wstrząsnęła seria ośmiu ataków bombowych. W kościele św. Sebastiana w Negombo, gdzie atak nastąpił podczas nabożeństwa, śmierć poniosło 115 wiernych, w tym 27 dzieci. Łączna liczba ofiar szacowana jest na ponad 300 osób

Foto: UPI Photo/Newscom/pap

Jako pierwsza zdarzenie opisała belgijska organizacja pozarządowa Europe External Program with Africa (EEPA – Europejski Zewnętrzny Program dla Afryki). W styczniowym raporcie o sytuacji w tym regionie poświęciła zbrodni – pośród innych doniesień – trzy niejasne zdania. Temat podjął Martin Plaut, były redaktor BBC i pracownik Institute of Commonwealth Studies, który publikuje w zaprzyjaźnionych miejscach; rozbudowane sprawozdanie zamieścił także brytyjski tygodnik „Church Times". Z tych opisów wynikało, że 15 grudnia w starożytnym mieście Aksum, dawnej stolicy Etiopii i miejscu koronacji jej cesarzy, tysiąc osób schroniło się w kościele Matki Bożej z Syjonu. To niezwykłe miejsce: należy do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, gdzie zgodnie z lokalnymi przekazami w Kaplicy Tablic ma być przechowywana Arka Przymierza, przywieziona tam przez Menelika, syna króla Salomona: złota skrzynia, wspomniana w biblijnej Księdze Wyjścia, zawierająca tablice z dziesięciorgiem przykazań i inne artefakty. Pilnuje jej mnich, który nigdy nie wychodzi ze świątyni, bo to świętość dla chrześcijan. Gdy tłum zobaczył nacierające etiopskie wojsko i amharską milicję, schronił się w środku, by bronić skarbu w obawie, że zbrojni chcą go zabrać do Addis Abeby, bo wznosili takie okrzyki. Wtedy 750 osób miało zostać wywleczonych na zewnątrz i rozstrzelanych.

Pozostało 94% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie