fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Platforma Obywatelska

Schetyna czyści Platformę

Michał Kamiński był zawieszony w prawach członka Klubu PO, teraz ostatecznie żegna się z Platformą.
Fotorzepa, Robert Gardziński
Kamiński, Protasiewicz, Huskowski i Możejko wyrzuceni z Platformy. Zarząd Krajowy podjął taką decyzję zdecydowaną większością głosów.

– Powodem wykluczenia tych czterech polityków było szkodzenie wizerunkowi Platformy, chodzi o działanie na szkodę partii – poinformował rzecznik PO Jan Grabiec.

Posłowie Jacek Protasiewicz i Stanisław Huskowski zostali wyrzuceni z partii i klubiu parlamentarnego. Michał Kamiński został usunięty tylko z klubu, bo do PO nie należał. Zarząd zdecydował również o usunięciu z partii radnego sejmiku lubuskiego Tomasza Możejki.

Jacek Protasiewicz od lat konkurował z Grzegorzem Schetyną na Dolnym Śląsku – mateczniku obu polityków. W październiku 2013 roku został przewodniczącym PO w tym okręgu. Z funkcji został odwołany w marcu tego roku.

Protasiewicz nie krył rozgoryczenia po rozstrzygnięciach zarządu. – Ktoś nie miał odwagi cywilnej poinformować o decyzji samego zainteresowanego – stwierdził i tłumaczył, że informacja o usunięciu go z partii nie dotarła do niego „ani osobiście, ani telefonicznie". – Chyba świadczy to o tym, że ktoś, kto mnie odwołuje, nie ma żadnych argumentów – mówił Protasiewicz. Zaznaczył, że odwoła się od decyzji.

Michał Kamiński z możliwością wyrzucenia z Klubu Parlamentarnego PO liczył się od jakiegoś czasu. Pod koniec maja został zawieszony na miesiąc w prawach członka klubu za „wielokrotne złamanie" klubowego regulaminu. Chodziło o niezgłaszanie władzom klubu występów w mediach.

Z kolei Stanisław Huskowski – legenda dolnośląskiej „Solidarności" (w stanie wojennym był poszukiwany przez SB wraz z Władysławem Frasyniukiem i Józefem Piniorem w tzw. sprawie 80 milionów) – wyleciał z partii, bo dwa tygodnie temu napisał do parlamentarzystów PO list, w którym krytykował m.in. Grzegorza Schetynę.

Decyzja o wykluczeniu zapadła „niemal jednomyślnie". – 20 osób głosowało za wykluczeniem, dwie lub trzy osoby w dwóch głosowaniach głosowały odmiennie – relacjonuje rzecznik Platformy.

Środowa decyzja Zarządu Krajowego PO to najpewniej początek porządków w partii. Od kilku tygodni pojawiają się informacje o możliwym wykluczeniu byłych współracowników Ewy Kopacz: Cezarego Tomczyka oraz Sławomira Nitrasa. Wymienia się również nazwiska Cezarego Grabarczyka i Bożeny Bukiewicz. Na cenzurowanym jest także była premier.

Po decyzji zarządu z funkcji komisarza zarządzającego dolnośląską PO zrezygnował Bogdan Zdrojewski.

—pap

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA